O ratanu a ratanovém nábytku
Ratan je druh popínavé nebo popínavé palmy podobné liáně, která pochází z tropických džunglí Asie, Malajsie a Číny. Jedním z největších zdrojů byly a jsou Filipíny. Palasanový ratan poznáte podle pevných a houževnatých stonků, které mají průměr od jednoho do dvou centimetrů, a podle lián, které dorůstají délky až 200 až 500 stop.
Při sklizni se ratan řeže na třináctimetrové kusy a odstraňuje se suchý plášť. Jeho stonky se suší na slunci a poté se skladují ke zrání. Poté se tyto dlouhé ratanové tyče narovnají, roztřídí podle průměru a kvality (posuzuje se podle uzlů; čím méně internodií, tím lépe) a odesílají se výrobcům nábytku. Vnější část ratanové kůry se používá k výrobě rákosu, zatímco vnitřní část připomínající rákos se používá ke splétání proutěného nábytku. Proutí je proces tkaní, nikoliv skutečná rostlina nebo materiál. Ratan, který byl na Západ přivezen počátkem 19. století, se stal standardním materiálem pro výrobu proutí. Jeho pevnost a snadná manipulace (manipulovatelnost) z něj učinily jeden z nejoblíbenějších z mnoha přírodních materiálů používaných při výrobě proutí.
Vlastnosti ratanu
Jeho obliba jako materiálu pro výrobu nábytku – jak venkovního, tak vnitřního – je nepřehlédnutelná. Ratan se dá ohýbat a zakřivovat, a proto nabývá mnoha nádherných křivkových tvarů. Jeho světlá, zlatavá barva rozjasní místnost nebo venkovní prostředí a okamžitě navodí pocit tropického ráje.
Jako materiál je ratan lehký a téměř nepropustný a snadno se přemísťuje a manipuluje s ním. Odolává extrémním podmínkám vlhkosti a teploty a má přirozenou odolnost vůči hmyzu.
Jsou ratan a bambus totéž?
Pro pořádek dodejme, že ratan a bambus nepocházejí ze stejné rostliny nebo druhu. Bambus je dutá tráva s vodorovnými růstovými hřebeny podél stonků. Na přelomu 19. a 20. století se používal k výrobě drobného nábytku a doplňků, zejména v tropických oblastech. Několik výrobců bambusového nábytku používalo ratanové tyče pro jejich hladkost a větší pevnost.
Ratan ve 20. století
V době největšího rozmachu britského impéria v 19. století byl bambusový a jiný tropický nábytek velmi oblíbený. Rodiny, které kdysi pobývaly v tropech a asijských zemích, se vracely do Anglie s bambusovým a ratanovým nábytkem, který se kvůli chladnému anglickému klimatu obvykle přenášel do interiéru.
Na počátku 20. století se ratanový nábytek vyrobený na Filipínách začal objevovat i ve Spojených státech, kam ho cestovatelé přiváželi na parnících. Ratanový nábytek z počátku 20. století byl navržen ve viktoriánském stylu. Hollywoodští scénografové začali používat ratanový nábytek v mnoha venkovních scénách, čímž vzbudili zájem filmových diváků, kteří si potrpěli na styl a milovali vše, co souviselo s představou romantických ostrovů v jižních mořích. Zrodil se styl: říkejme mu Tropical Deco, Tiki, Hawaiiana, Tropical, Island, South Seas, Kon Tiki nebo jakkoli jinak.
>V reakci na rostoucí poptávku po ratanovém zahradním nábytku začali designéři jako Paul Frankel vytvářet nové podoby ratanu. Frankelovi se připisuje zásluha za tolik žádané křeslo s preclíkovými rameny, které se v místě područek ponoří. Společnosti sídlící v jižní Kalifornii je rychle následovaly, včetně Tropical Sun Rattan z Pasadeny, Ritts Company a Seven Seas.
Vzpomínáte si na nábytek, ve kterém seděl Ferris Bueller venku během scény ve filmu Volný den Ferrise Buellera, nebo na obývací sestavu v populárním televizním seriálu Zlatá děvčata? Oba byly vyrobeny z ratanu a ve skutečnosti se jednalo o restaurované vintage ratanové kusy z 50. let. Stejně jako v dřívějších dobách pomohlo použití vintage ratanu ve filmech, televizi a popkultuře podnítit obnovení zájmu o tento nábytek v 80. letech 20. století a mezi sběrateli a obdivovateli je stále oblíbený.
Někteří sběratelé se zajímají o design nebo tvar ratanového kusu, zatímco jiní považují za žádanější, pokud má několik stonků nebo „pramenů“ naskládaných nebo umístěných dohromady, jako například na područce nebo na podstavci židle.
Budoucí nabídka ratanu
Přestože se ratan používá v řadě výrobků, nejdůležitější je výroba nábytku; podle Světového fondu na ochranu přírody podporuje ratanový průmysl v celosvětové hodnotě více než 4 miliardy USD ročně. Dříve se většina komerčně sklízené ratanové suroviny vyvážela k zámořským výrobcům. V polovině 80. let však Indonésie zavedla zákaz vývozu surového ratanu, aby podpořila místní výrobu ratanového nábytku.
Donedávna se téměř všechen ratan sbíral v tropických deštných pralesích. V důsledku ničení a přeměny lesů se v posledních desetiletích plocha výskytu ratanu rychle zmenšila a ratan se potýká s nedostatkem dodávek. Indonésie a oblast Bornea jsou jediná dvě místa na světě, kde se vyrábí ratan certifikovaný Radou pro lesní hospodaření. Protože ratan potřebuje ke svému růstu stromy, může být pro komunity pobídkou k ochraně a obnově lesů na jejich pozemcích.
Pánem zahrady
Jak nabarvit plot jako profík
Znovu zkrášlit dřevěný plot je snadné díky správné přípravě a mořidlu. S trochou píle a možná i s pomocí jednoho nebo dvou přátel můžete tento projekt dokončit během chviličky ...
Jak správně mořit dřevo
Mořidlo je jedinečnou možností povrchové úpravy dřeva, protože mu dokáže dodat barvu a lesk, aniž by zcela zakrylo strukturu dřeva. Na rozdíl od nátěru má moření tendenci zvýraznit přirozenou ...