logo panemzahrady

7 věcí, které by měl každý začínající zahrádkář vědět o pěstování rajčat

Doba čtení 4 minuty

Rajčata jsou často považována za základní plodinu pro začínající i zkušené zahrádkáře. Žádný exemplář ze supermarketu se nevyrovná čerstvému rajčeti ze zahrady. Pěstování rajčat na ekologické zahradě také umožňuje mnohem širší výběr plodů: od třešňových, hruškových a hroznových rajčat přes švestková a pastináková rajčata - výběr je zdánlivě nekonečný.

Následující článek popisuje základní informace, které potřebujete znát, abyste mohli letos pěstovat rajčata na své ekologické zahradě.

  1. Rajčata vyžadují dlouhé vegetační období a dostatek prostoru pro pěstování. Protože jsou citlivá na mráz, rajčata se obvykle vysazují v interiéru (v květnu, nejlépe až v druhé polovině) a po pominutí mrazu se přesazují ven. Rajčata zasaďte je do půdy o 2 až 6 centimetrů hlouběji, než byly v květináči. Rajčatům se může dařit i při samostatném pěstování ve velkých hlubokých nádobách.
  2. Rajčata milují slunce a dobře propustnou půdu bohatou na organické látky. Každý zahrádkář by měl pravidelně testovat půdu a podle toho ji upravovat, ale zde je základní doporučení, jak vytvořit podmínky vhodné pro rajčata:
    Před přesazením rajčat zapracujte dobře vyhnilý hnůj nebo kompost a hrst kamenného fosfátu.
  3. Vysaďte různé druhy rajčat, abyste mohli sklízet průběžně. Kromě výběru různých odrůd pro různé kuchyňské a konzumní vlastnosti (např. rajčata Roma pro přípravu rajčatové omáčky a cherry rajčata) zvažte výsadbu odrůd s různými dny zralosti, abyste zajistili rozložení sklizně v průběhu sezóny. Vysazujte rané i středně rané odrůdy rajčat, abyste měli zásoby od poloviny léta do podzimu.
  4. Rajčata potřebují vaši podporu. Rajčata lze sice pěstovat s kůlem nebo mřížkou nebo bez nich, ale u neurčitých odrůd se to velmi doporučuje. Obecně platí, že kůly udržují plody čistší a pomáhají snižovat výskyt chorob. Rostliny lze také pěstovat v drátěných klecích. rajčatům také prospívá řez, který pomáhá dosáhnout rovnováhy mezi vegetativním růstem a nasazováním plodů a zároveň zvyšuje proudění vzduchu, což pomáhá bránit chorobám. Abyste mohli rostliny správně prořezat, musíte identifikovat nový růst v paždí každého listu.
  5. Rajčata to mají ráda horké! Vegetační období můžete urychlit použitím černého plastového mulče a krytů na řádky. Rajčatům se obzvlášť dobře daří, když se pěstují ve skleníku.
  6. Mulčování rostlin rajčat může pomoci omezit výskyt chorob. Ať už zvolíte přírodní mulč, jako je sláma, mulčování může pomoci omezit choroby. Jednou z takových chorob je raná plíseň: houbová infekce listů, která se může rozšířit i na plody. Mulčování má navíc tu výhodu, že omezuje růst plevele na minimum.
  7. Provádějte úklid zahrady a střídání plodin, abyste ještě více omezili výskyt chorob. Některé choroby rajčat mohou přezimovat na zbytcích rostlin, proto rostliny na konci sezóny kompostujte a střídejte umístění rostlin rajčat z roku na rok. Rajčata patří spolu s paprikami, lilky a bramborami do čeledi Solanaceae.

Nabízíme i další článek, kde je rozepsáno jak přesně pěstovat rajčata.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram