logo panemzahrady

Jak pečovat o rostlinu Aloe Vera

Doba čtení 12 minuty

Aloe vera je všestranná a snadno pěstovatelná rostlina. Aby však zůstaly zdravé a dlouhodobě prospívaly, je nejlepší získat dobrou představu o potřebách jejich péče a údržby. Abyste měli představu o tom, co potřebujete k tomu, a měli prosperující rostlinu aloe, je třeba mít na paměti tyto základní informace o péči o rostlinu aloe vera.

Aloe vera dává přednost suchým podmínkám s dobře propustnou půdou. K dosažení tohoto cíle přidejte do běžné zeminy v květináči velké množství perlitu. Aloe Vera vyžaduje minimálně 6 až 8 hodin přímého slunečního světla denně. Při zalévání zalévejte hluboko a nasyťte půdu a zalévejte až po úplném vyschnutí půdy. Při krmení zvolte krmivo s vysokým obsahem fosforu.

aloe vera s hlínou

Požadavky na péči o rostliny Aloe Vera

Požadavky na osvětlení pro Aloe Vera

Rostliny Aloe vera potřebují mnoho světla, něco mezi 6 - 8hodiny denně. Nejlepší je vyhnout se prudkému slunečnímu záření, zejména horkému odpolednímu slunci. Zvažte přemístění rostliny na místo, kde bude mít po ránu jasné světlo, ale po oteplení ho bude méně. Nejlépe se jim daří, když jsou chráněny před prudkým sluncem.

Aloe můžete pěstovat v interiéru i exteriéru, ale nejlépe se jim obvykle daří v interiéru, pokud mají jižní nebo západní světlo. Pokud nemají dostatek slunce, které potřebují, listy na rostlině začnou opadávat. Je také dobré každých šest měsíců pokojovou rostlinu otočit, aby měla dostatek světla a mohla růst rovně.

Kolik vody vyžaduje Aloe Vera

Aloe je sukulent, který ukládá vodu v listech a kořenech. Jsou náchylné k hnilobě kořenů, pokud je směs půdy příliš vlhká. Bez ohledu na to, kde aloe pěstujete, je třeba, aby před zaléváním zcela vyschla.

V horkých letních měsících je obvykle nejlepší zalévat aloe každých 7-14 dní. Když rostlina v zimních měsících ztrácí méně vláhy, může jí stačit zalévat jen jednou za měsíc.

Protože se však potřeba vody pro rostliny aloe může lišit v závislosti na prostředí a velikosti, je nejlepší půdu sledovat. Pro dosažení nejlepších výsledků rostlinu nezalévejte, dokud není půda na dotek suchá.

Nejlepší zemina pro pěstování aloe vera v květináčích

Hlína pro rostliny

Ne všechny typy půdy jsou pro rostliny aloe vhodné. Nejlépe jim poroste půda, která dobře odvádí vodu a je provzdušněná, aby nedocházelo k zahnívání kořenů. Kořeny aloe potřebují kyslík, a když mají příliš mnoho vody, nemají k němu dobrý přístup.
Pro rostliny aloe je obvykle nejlepší směs pro sukulenty a kaktusy. Pokud se obáváte, že vaše směs zeminy bude potřebovat další pomoc s odvodněním a provzdušněním, můžete pro dosažení podobného efektu použít také pemzu nebo perlit.

Ideální teplota pro uchovávání aloe vera

Obecně platí, že rostlina aloe vera snese mírné klima. V průměrné domácnosti se jim obvykle daří dobře, pokud nemáte doma příliš teplo nebo příliš chladno.

Nedostatek vlhkosti může vadit jiným pokojovým rostlinám, ale rostlině aloe vera se nejlépe daří v suchém vzduchu, proto je pro ni nejlepší domov bez vlhkosti. Pokud žijete ve vlhké oblasti, může být nejlepší držet rostlinu v místnosti s odvlhčovačem vzduchu.

Jak hnojit aloe vera

Aloe, nemá mnoho požadavků. Stejně jako u většiny sukulentů není hnojení nutné, ale malé množství žížalích odlitků nebo kompostu není špatný nápad.
V jarních měsících můžete také použít standardní vyvážené hnojivo pro pokojové rostliny v poloviční síle. S hnojením to nepřehánějte, protože by mohlo rostlinu poškodit.

V zimních měsících se také raději vyhněte hnojení, protože v tomto období aloe spí.

Odstraňování a přesazování aloe

Dospělé rostliny aloe vytvářejí odnože, které mohou být označovány jako rostlinky / plantlety. Ty můžete odstranit a zlikvidovat, nebo je můžete odříznout a přesadit, tím vytvořit tak zcela novou rostlinu. To je skvělý nápad, pokud chcete mít více rostlin nebo je darovat ostatním.

Chcete-li to udělat dobře, zjistěte, kde jsou odnože připojeny, a oddělte je pomocí ostrého nože. Použít lze nůžky nebo ostrý nůž. Ujistěte se, že odnože mají alespoň centimetr dlouhý stonek.

Potom můžete odnože nechat několik dní ležet mimo půdu. Tato doba jim umožní, aby nad odříznutou plochou vyrostl mozol, který chrání rostlinu před hnilobou. Po tuto dobu je uchovávejte na teplém místě mimo dosah přímého světla.

Jakmile zjistíte, že se na odnožích vytvořil mozol, zasaďte je do standardní směsi pro sukulenty. Dbejte na to, abyste použili dobře propustnou zeminu. Nově zasazené odnože můžete umístit na slunné místo. Se zaléváním počkejte týden a během růstu udržujte půdu na sušší straně.

Podpora kvetení Aloe Vera

Dospělé rostliny aloe občas vykvetou. Tento vysoký květní trs vytvoří desítky žlutých nebo červených květů; pro rostlinu je to krásná událost. Podpořit kvetení pokojových rostlin aloe je náročné, protože k tvorbě květů vyžadují téměř ideální podmínky.

Potřebují dostatečné množství světla, dostatek vody a správné rozmezí teplot. Obvykle vytvářejí květy pouze při pěstování venku v teplém klimatu.

Pokud však chcete, aby vaše aloe kvetla, můžete ji podpořit zajištěním dobrých podmínek. Mějte však na paměti, že zatímco můžete mít zdravou rostlinu aloe, kvetení je mnohem náročnější.

  • Zvyšte přísun světla - během jarních a letních měsíců můžete aloe držet venku, pokud je teplota vyšší než 21 stupňů. Pokud bude v noci méně než 16˚C, přeneste aloe do interiéru. Bude však potřebovat nějaký čas, aby si na pobyt venku zvykla, takže začněte tím, že aloe budete držet venku ve stínu a po týdnu ji přemístíte na světlejší místo.
  • Kontrola obsahu vody - pokud rostlinu chováte venku, může být sledování obsahu vody náročnější. Zajistěte, aby pravidelně pršelo, nebo zalévejte sami, pokud prochází obdobím sucha.
  • Dopřejte rostlině období klidu- během podzimních a zimních měsíců bude Aloe Vera v klidovém stavu. Dopřejte jim během podzimních a zimních měsíců období klidu. Mají tendenci kvést v pozdějším zimním období nebo na začátku jara, takže když jim dopřejete období méně časté zálivky a nižších teplot, podpoříte tím kvetení.

Řezání Aloe Vera pro dosažení nejlepšího růstu

rostlina aloe vera

Řezání Aloe Vera je jednoduché. Odstřihněte uschlé a poškozené špičky listů a nechte řez zahojit a zaschnout. Při prořezávání za účelem použití listů v produktech pro řezání je nejlepší odstranit celý list. Velikost rostliny regulujte odstraňováním starých velkých listů a jejich využitím. Z mateřské rostliny můžete odstranit všechny odnože mladých Aloe vera.

Aloe nepotřebují mnoho práce, pokud jde o řez. Nejlepší je odstřihnout staré květní stvoly, když usychají, a odstranit dužnaté listy. List můžete také odříznout, pokud chcete jeho část použít na gel z aloe vera. Většina lidí dává při použití přednost odstranění celého listu.

Jak zabránit napadení aloe vera škůdci

Přestože je aloe odolná rostlina, je náchylná k některým chorobám a škůdcům. Aloe vera je nejvíce náchylná na moučné brouky.

Moučné brouky můžete setřít vatovým tamponem namočeným v alkoholu a vodě. Nezapomeňte zkontrolovat štěrbiny listů, protože brouci mají tendenci se schovávat ve štěrbinách rostliny.

Tento roztok alkoholu a vody rostlině neublíží a můžete jej použít podle potřeby, když zjistíte přítomnost brouků.

Šupiny lze odstranit stejným způsobem nebo je opatrně seškrábnout tupým nožem. Nejlepší je aloe sledovat a všímat si případných problémů. Jediným dalším problémem, který může aloe potkat, je hniloba kořenů.

Ta se obvykle objevuje, pokud je aloe zasazena do neodvodněné půdy nebo byla přelita. Aloe začne pomalu odumírat a listy zhnědnou. Přesaďte aloe do drenážní půdy a poté dbejte na to, abyste ji nepřelévali.

Sklizeň a použití listů aloe vera

aloe vera na bílém pozadí

Listy aloe jsou dekorativní i užitečné. I když je lepší se vyhnout používání listů, když je rostlina malá, lze je sklízet a používat k různým účelům. Lidé využijí listy pro gel na popáleniny, recepty a obecné kosmetické a zdravotní potřeby.

Při sklizni listů dbejte na to, aby rostlina dobře rostla. Ostrým nožem odřízněte celý list. Nejlepší je čistý nůž nebo zahradnické nůžky.

Listy můžete odříznout i s vnitřními částmi, které se používají na gel. Nepoužité části listů můžete uložit do chladu a uchovat je po dobu několika dnů, dokud nebudou použity.

Špičku listu podélně rozřízněte a poté lžičkou vydlabejte obsah. I ten lze skladovat až do doby, než bude připraven k použití.

Jak udržovat Aloe Vera zdravou

Aloe je oblíbenou volbou domácích zahrádkářů díky své mrazuvzdornosti a toleranci k vzácnému zalévání. Nejlépe se jim daří, když je zasadíte do terakotového květináče s dobře propustnou směsí hlíny. Rostliny aloe jsou také těžké, takže se jim nejlépe daří v těžkém květináči, aby se nepřevrhly.

Pro dosažení nejlepších výsledků je umístěte na slunné místo a dávejte na ně pozor. Obecně platí, že pokud se budete při péči o rostlinu aloe vera řídit tímto návodem, udržíte ji zdravou a dlouhodobě dobře rostoucí.

Pár slov na závěr k péči o aloe vera

Jak vidíte, Aloe Vera má mnoho výhod, ale jsou poměrně nenáročné na údržbu a jejich růst, pokud dodržujete tyto jednoduché základní úkony a základní péči. Jsou ideální rostlinou pro pěstování v domě nebo venku a mají krásné architektonické prvky.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram