logo panemzahrady

Blýskavka. Barevný keř, kterému neodoláte

Doba čtení 3 minuty

Přemýšlíte o živém plotu do své zahrady? Chcete barevnou, zajímavou a nenáročnou rostlinu? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, pak čtěte dál. Blýskavka by totiž mohla být ten správný keř pro vás. Jak se tedy rostlina správně jmenuje? A co je vlastně zač? To se dozvíte v dnešním článku.

Blýskalka nebo blýskavka?

Jaký je rozdíl mezi blýskalkou a blýskavkou? Odpověď zní: vůbec žádný. Nejedná se o dva druhy keřů, nýbrž pouze o dva různé názvy. V odborné literatuře se častěji využívá označení blýskalka nebo Photinia, mezi lidmi se však častěji požívá označení blýskavka.

Co je blýskavka zač?

Blýskavka, blýskalka i Photinia označují jednu rostlinu. Ale jakou tedy? Jedná se o odolný mrazuvzdorný keř. Vydrží mrazy až do -20 ºC. Listy i plody zůstávají na většině druhů keřů i přes zimu. Je nejrozšířenější v Asii a ve volné přírodě se s ním u nás nesetkáte. V zahradnictvích ho však není problém zakoupit. Vybírat můžete z několika druhů. Nejčastěji se u nás prodává Blýskavka chlupatá, Blýskavka Fraserova nebo třeba Davidova. Druhů blýskavek je přes 60 a některým z nich se budeme věnovat v jednom z dalších článků.

Proč blýskavka?

Keř se nejčastěji pěstuje ze dvou důvodů. Tím prvním je okrasa. Nové lesklé listy raší na keři od jara do podzimu. Blýskavka je zajímavá v tom, že její listy mění v průběhu roku barvu. Setkáte se s oranžovou, červenou, ale i klasickou zelenou. Kolem jara se také můžete těšit na bílé vonné květy a později na červené drobné okrasné plody.

Druhým důvodem je poté to že se keř perfektně hodí jako živý plot. Dorůstá výšky kolem 4 metrů, a proto vám zaručí na vaší zahradě soukromí. Je také vhodný pro tvarování.

Pokud si ale stále nejste jistí, že je blýskavka ten správný keř pro vás, připravili jsme si pro vás souhrn dalších rostlin, které jako živý plot perfektně poslouží.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram