logo panemzahrady

Blýskavka od A po Z

Doba čtení 3 minuty

Krásný a ne příliš známý keř s bílými květy a červenými bobulkami, který se perfektně hodí na okrasu i jako živý plot. Řeč není o ničem jiném než o blýskavce. Pojďme se podívat na souhrn toho, co o ní potřebujete vědět.

Specifika blýskavky

Blýskavka je barevný keř. Barvu listů dokáže změnit během roku několikrát, a proto se vám snad nikdy neomrzí. Tento keř je také velmi oblíbený jako živý plot. Dorůstá výšky až čtyřech metrů a je vhodný k tvarování. Občas se možná setkáte s označením blýskalka, nicméně jedná se stále o stejnou rostlinu. Je to mrazuvzdorný a nenáročný keř, který ve většině případů na zimu neopadává.

Více o blýskavce

Jak pěstovat blýskavku?

Volte polostín či mírné sluníčko. Ideální je mírně kyselá půda bohatá na humus. Blýskavku nemusíte ani příliš často zalévat. V létě zalévejte o malinko více, nicméně vždy dbejte na to, abyste zalévali ke kořenům a ne přes listy – blýskavka by mohla začít trpět na plísňová onemocnění.

Více o pěstování blýskavky

Jaké jsou druhy blýskavky?

Nejznámější a nejoblíbenější druhem je bezkonkurenčně blýskavka fraserova a její kultivar Red Robin. Vysoký a hustý keř je perfektní volbou jako okrasný živý plot. Existuje i zakrslá varianta, pokud chcete pouze menší keřík na okrasu. Celkově má blýskavka kolem šedesáti druhů.

Více o druzích blýskavky

Jak na množení blýskavky?

Nejčastější a nejoblíbenější způsob je řízkováním. Konkrétnější návod jsme vám již popsali v článku Množení blýskavky a jak na řízkování?.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram