logo panemzahrady

Kolik hodin denního světla rostliny potřebují?

Doba čtení 11 minuty

Slunce je hlavním zdrojem energie pro téměř všechny živé organismy na Zemi. Sluneční světlo je nezbytné zejména pro rostliny, protože pouze rostliny využívají sluneční světlo k výrobě kyslíku, který tvoří vzduch, který dýchají lidé a většina zvířat.

Rostlina může potřebovat nejméně šest hodin přímého slunečního svitu, přičemž většina z nich přežije již při zhruba tři až šesti hodinách přímého slunečního svitu každý den. Zároveň rostliny potřebují ochranu před intenzivním sluncem, proto je nenechávejte příliš dlouho pod přímým sluncem.

Pomáhá také vyhledat potřeby konkrétní rostliny na sluneční světlo, protože se u každé rostliny liší.

Sluneční záření pro květiny

Jak rostlina využívá denní světlo?

Rostliny jsou při rozmnožování zcela závislé na energii ze slunce. Při přímém slunečním svitu probíhají v rostlinách klíčové procesy, jako je fotosyntéza.

Fotosyntéza je proces, při kterém zelené rostliny přeměňují světelnou energii na energii chemickou.

Při tomto procesu fotosyntézy vznikají z energie rostlin vedlejší produkty, jako je kyslík a cukry v rostlinách. Podle výzkumu se oxid uhličitý obsažený ve vzduchu spojuje s vodou v rostlinách a v řadě reakcí vznikají cukry a kyslík.

Rostliny potřebují určité množství slunečního světla, takže někdy, když rostliny absorbují více slunečního světla, než je potřeba, může přebytek energie způsobit kritické poškození rostlinných bílkovin.

Co rostliny dělají s přebytkem denního světla, které dostávají?

Aby se rostliny před přebytečnou energií ochránily, přeměňují ji na teplo a posílají ji zpět do okolí. V závislosti na množství absorbované energie mohou rostliny odmítnout až 70 % energie slunečního světla.

V případě nedostatku slunečního záření si rostliny ukládají energii ve formě škrobu. Jedná se o složité sacharidy, které lze rozložit na glukózu, kterou rostliny využívají k získávání energie.

Proč rostliny potřebují denní světlo?

Všechny živé organismy potřebují ke svému růstu energii. Energii získáváme z potravin, které konzumujeme. Rostliny získávají energii ze světla prostřednictvím fotosyntézy, bez světla by rostliny nebyly schopny vyrábět energii, kterou potřebují k růstu.

Tento proces bude blíže vysvětlen v další části, stejně jako jeho fáze.

Slunečná zahrada

Proces fotosyntézy

Fotosyntéza je složitý proces, který má dvě hlavní fáze:

  • První fází je fáze nezávislá na světle, kdy při dopadu slunečních paprsků na povrch listu. Poté pigment pohlcující světlo, kterým je pak chlorofyl, rozdělí vodu na ionty kyslíku a vodíku.
  • Druhá fáze je reakce nezávislá na světle. Rostliny využívají energii ze světelné reakce k přeměně oxidu uhličitého na glukózu prostřednictvím chemických reakcí. Rostliny glukózu využívají mnoha různými způsoby, přeměňuje se na chemické látky potřebné pro růst rostliny a může se také rozkládat během dýchání, čímž se uvolňují uložené molekuly glukózy.

Potřebují pokojové rostliny denní světlo?

I pokojové rostliny potřebují denní světlo. Jak jsme se již zmínili, všechny rostliny potřebují světlo k produkci energie, která slouží ke stimulaci růstu, ke snaze, a dokonce i k tomu, aby rostlina zůstala naživu.

Pokud jde o pokojové rostliny, potřebují nejen denní světlo, ale i dostatek osvětlení. Je třeba vzít v úvahu tři faktory osvětlení, které vysoce ovlivňují růst pokojové rostliny:
Množství světla, které je pro pokojovou rostlinu k dispozici. Jedná se o počet hodin, po které je rostlina vystavena dennímu světlu.

Spektrum. Jedná se o teplotu světla nebo barvu světla (od tlumeného po jasné barvy).
Intenzita světla. To je úroveň nebo pak intenzita světla od plného slunce po stín.
Pokud rostlina nemá dostatek slunečního světla, zpomaluje se proces fotosyntézy, a tím se zpomaluje rychlost růstu rostliny.

Příznaky toho, že vaše rostlina nemá dostatek denního světla

Níže jsou uvedeny symptozy v konkrétních částech rostlin, které ukazují na nedostatečný příjem slunečního světla pro rostliny:

Vliv nedostatku slunečního světla na růstVliv nedostatku slunečního záření na určité části rostlin
Vaše rostlina bude mít zpomalený nebo žádný růstKvetoucí rostliny nevykvetou
Nové výhony rostou (vytahují se) směrem ke světluNové listy rostlin jsou menší než ty předchozí
Rostou s dlouhými mezerami mezi listy

Předpokládejme, že pokojová rostlina nemá přístup k přirozenému dennímu světlu, třeba v zimním období. Dny jsou kratší než noc a intenzita světla může být nižší.

Můžete použít umělé osvětlení, které poskytne sluneční spektrum vlnových délek. Zářivky jsou pak nejúčinnější, protože poskytují typ světla, který rostliny potřebují k fotosyntéze.

Kvetoucí rostliny a jejich potřeba slunečního světla

Většina kvetoucích rostlin vyžaduje plné slunce za předpokladu, že je zajištěna jejich potřebná vlhkost. Aby se zajistil jejich správný růst, měly by mít po většinu dní šest až osm hodin přímého slunečního světla.

Příkladem kvetoucí rostliny, která miluje sluneční světlo, jsou růže, přičemž tento druh rostliny vyžaduje nejméně polovinu denního slunečního času.

Potřebné množství slunečního světla pro zeleninu

Zeleninovým zahradám se daří dobře, pokud jsou umístěny na co nejslunnějším místě. Ačkoli některým druhům zeleniny a bylinek (většinou listovým) se na přímém slunci nedaří, jiné mohou vyžadovat stín.

Většina rostlin, které vyžadují plné slunce během kvetení, je největší skupinou rostlin, se kterou se setkáte.

Za předpokladu, že jsou splněny požadavky na vlhkost, jakmile se uchytí, založte dvou až třícentimetrovou vrstvu mulče, která pomůže zachovat půdní vlhkost a udržet kořeny v chladu.

Měli byste také vědět, že většina citlivých rostlin nemůže kvést na přímém slunci. Nejlepší způsob, jak s nimi zacházet, je zajistit, aby rostliny dostávaly většinu slunečního světla ráno nebo velmi pozdě odpoledne, kdy jsou teploty o něco nižší, aby správně kvetly a dobře rostly.

Bylinky a jejich denní potřeba slunečního světla

Bylinky, stejně jako kvetoucí rostliny, obvykle vyžadují alespoň poloviční množství denního slunečního světla (6 hodin).

Ale opět, stejně jako jiné věci, ani toto nepokrývá potřeby všech bylinek! Některé také dávají přednost tlumenému světlu a podobně, takže je důležité trochu zapátrat, abyste zjistili, co právě vašim bylinkám prospívá.

Co je třeba udělat pro rostliny, aby dosáhly svého denního příjmu slunečního světla

Vždy je vhodné, abyste si před pořízením konkrétní rostliny udělali komplexní průzkum o jejich potřebách, běžných stanovištích a o tom, co je potřeba k tomu, aby se jim dařilo.

Pro vámi vybranou rostlinu existuje mnoho knih, zdrojů a dokonce i návodů, takže využijte všech těchto informací a zjistěte si informace o jejich konkrétních hodinách příjmu slunečního světla, o doporučeném umístění rostlin (ať už se jedná o pokojovou nebo venkovní rostlinu), zda potřebují filtrované světlo, nebo jim bude dobře na přímém slunci a tak dále a tak dále.

Zatímco většina rostlin preferuje přímé sluneční světlo, vybrané rostliny dávají přednost filtrovanému slunci. Příkladem mohou být orchideje, které je nejlepší chovat jako pokojové rostliny s kontrolovanou vlhkostí a slunečním světlem v jejich okolí, aby kvetly.
Existují však i rostliny, a to i pokojové, kterým se daří a které milují přímé sluneční světlo, a jednou z nich by byla rostlina aloe vera.

Jak je vidět zde, jak orchideje, tak aloe vera jsou známé pokojové rostliny, ale mají odlišné potřeby slunečního světla, což nám dále opět připomíná, že co vyhovuje jedné rostlině, nemusí vyhovovat druhé.

Rostliny na slunci

Použití různých typů osvětlení

Kromě obyčejného slunečního světla mohou mít vaše rostliny potřebu pro jiný typ osvětlení. Některé mohou potřebovat umělé nebo doplňkové světlo.

Doplňkové osvětlení lze použít v případech s nedostatkem přirozeného slunečního světla a existuje mnoho typů umělého osvětlení, které mohou nejlépe vyhovovat vašim potřebám. Ty mohou vycházet z potřeb některých rostlin, které jsou extrémně citlivé na teplo; proto přicházejí s požadavky na pobyt pod přístřeškem v horkém podnebí.

V každém případě však pochopte, že rostliny se bez určité formy osvětlení neobejdou. Ať už je světlo přirozené, nebo umělé, hraje důležitou roli v životním růstu rostliny. Pokud je to však možné, vždy se doporučuje volit přirozené osvětlení namísto umělého.

Závěr o tom, kolik hodin denního světla rostliny potřebují?

Sluneční světlo je pro rostliny potravou a jeho expozice se u různých rostlin liší; proto je velmi důležitý komplexní výzkum daného druhu, abychom věděli, zda mohou existovat nějaká omezení.

Uznáváme, že zpočátku může být všechno to pátrání nepříjemné, ale trocha výzkumu, který provedete, se může vyplatit a vaše rostlina bude prospívat. Díky tomu všemu bude proces kvetení a pěstování mnohem uspokojivější a šťastnější, protože budete vědět, že jste pro své rostliny udělali to nejlepší.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram