logo panemzahrady

Jak nabarvit plot jako profík

Doba čtení 3 minuty
barvení dřevěného plotu

Znovu zkrášlit dřevěný plot je snadné díky správné přípravě a mořidlu. S trochou píle a možná i s pomocí jednoho nebo dvou přátel můžete tento projekt dokončit během chviličky.

Plot odbarvete

odbarvení plotu

Pokud byl váš plot dříve mořen, povrchově upraven nebo se na něm odlupoval nátěr, použijte podle pokynů výrobce přípravek na odstraňování nátěrů ze dřeva. Pomocí kartáče s tuhými štětinami odstraňte povrchovou úpravu. Plot a přebytečnou povrchovou úpravu opláchněte zahradní hadicí. Odstraňte co nejvíce povrchové úpravy, zejména pokud plánujete použít průhledné nebo poloprůhledné mořidlo. Nechcete, aby přes nové mořidlo prosvítalo to předchozí mořidlo.

Očistěte povrch

očištění povrchu před barvením

Pomocí elektrické myčky s přísadou mýdla umyjte plot elektrickým proudem. Následně vydrhněte veškeré ulpělé nečistoty. Počkejte, až dřevo zcela vyschne, což může trvat až týden nebo déle, zejména pokud je předpověď deště. Vlhkost dřeva musí být nižší než 12 %, před nanesením mořidla to můžete otestovat pomocí měřiče vlhkosti, abyste se ujistili, že je dřevo dostatečně suché.

Tip: V případě výskytu plísní nebo hniloby použijte roztok bělidla a vody, nastříkejte jej na postižená místa, nechte několik minut působit a poté opláchněte zahradní hadicí nebo tlakovou myčkou.

Oprava poškozených míst

Oprava plotu

Vyměňte všechny poškozené panely a na případné odštěpky nebo promáčkliny použijte tmel na dřevo. Nechte tmel na dřevo zaschnout a lehce jej přebruste.

Čas na moření

moření dřeva

Nyní, když máte plot připravený k moření, popadněte štětec, váleček nebo postřikovač a začněte. Štětce s přírodními štětinami jsou nejlepší volbou pro mořidla na bázi oleje, pracujte shora dolů. Pokud byste raději použili váleček, tak nanášejte mořidlo po dvou až třímetrových úsecích. Použití postřikovače je podobné jako použití válečku, jen budete chtít stát v dostatečné vzdálenosti od plotu a pracovat po malých úsecích.

Nechte plot zaschnout

zaschnutí plotu

Postupujte podle pokynů výrobce pro dobu schnutí. V případě potřeby naneste další vrstvy. Většina mořidel má spolu s mořidlem přimíchaný tmel, ale pokud ho má, použijte odolný tmel, abyste prodloužili životnost mořidla.
Nyní, když jste plot úspěšně obarvili, se pohodlně usaďte a užijte si zbytek léta a několik příštích volných let.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram