logo panemzahrady

Jak správně mořit dřevo

Doba čtení 7 minuty
Natírání dřeva

Mořidlo je jedinečnou možností povrchové úpravy dřeva, protože mu dokáže dodat barvu a lesk, aniž by zcela zakrylo strukturu dřeva. Na rozdíl od nátěru má moření tendenci zvýraznit přirozenou krásu dřevěného nábytku nebo obložení, nikoli ji zakrýt.

Díky tomu je však také trochu složitější mořidlo rovnoměrně nanést. Nováčci v praxi moření dřeva jsou často při svých prvních pokusech zděšeni. Nevzdávejte se, pokud prvních několik projektů moření neodpovídá vašim očekáváním. Praxe a osvojení si správných technik jsou dva klíče k tomu, aby se z vás stal kutilský odborník na moření dřeva.

Dřevo

Při nákupu dřeva pro projekt si nejprve vyčleňte několik dalších prken nebo kusů obložení na zkoušku. U dřevěného nábytku je spodní strana police nebo nohy často jedinou možností pro vyzkoušení mořidla.

Bez vyzkoušení je těžké přesně určit, kolik lazury nebo kolik vrstev je třeba nanést. Testovací kusy musí být vyrobeny ze stejného dřeva od stejného dodavatele a ze stejné šarže, aby přesně reprezentovaly, jak bude podlaha nebo skříně vypadat po dokončení.

Úprava dřeva

Získání co nejhladšího povrchu dřeva je klíčem k rovnoměrnému nanášení mořidla. Každý mírně drsnější kousek dřeva absorbuje více mořidla, což má za následek vznik tmavé a nápadné skvrny. Věnování většiny času projektu broušení se vyplatí v podobě téměř skleněně hladkého povrchu, který rovnoměrně přijímá pigment.

Začněte vyplněním všech prasklin a děr mořidlem na dřevo. Jakmile zaschne a vytvrdne, je čas začít brousit. Začněte s brusným papírem zrnitosti 80 až 120 a snažte se povrch rovnoměrně pokrýt. Přejděte na papír se zrnitostí 180 a poté dokončete broušením papírem se zrnitostí 220 po celé ploše, kterou plánujete mořit.

Ponechání některých nerovností může dodat zvětralý nebo starobylý vzhled, proto zvažte menší broušení v rozích nebo podél okrajů, kde chcete, aby se nahromadilo více pigmentu.

Po broušení otřete dřevo lehce navlhčeným a čistým hadrem, který nepouští vlákna, abyste se ujistili, že na povrchu nezůstal žádný prach, který by ho mohl zanášet.

Natřené dřevo

Nejhladší aplikace a nejlepší výsledky jsou u dřeva, které je před mořením natřeno tmelem. Ačkoli je možné a někdy i nutné mořit nelakované dřevo. Proveďte zkoušku tak, že na zkušebním kusu dřeva označíte tři části.

Na jednu část naneste mořidlo v plné síle, na druhou část pak tmel zřeďte vodou na polovinu. Třetí zbroušenou druhou část nechte bez tmelu, abyste zjistili, zda se vám tento vzhled více líbí.

Ujistěte se, že tmel je od stejného výrobce jako mořidlo, abyste zajistili kompatibilitu a dobré výsledky.

Pracovní stůl na dřevo

Kromě testování množství použitého tmelu na dřevo, abyste podpořili hladké a rovnoměrné nanesení, je chytré nastavit druhý zkušební kus pro nanášení. Pro požadovanou barvu a povrchovou úpravu může stačit jedna vrstva, nebo můžete potřebovat až tři nátěry.

Opět rozdělte obroušenou desku na tři části. Naneste koncentraci tmelu, kterou jste zvolili v poslední fázi, a poté naneste na dřevo různý počet vrstev mořidla. Pokud je pro vás část se třemi vrstvami stále dostatečně tmavá nebo intenzivní, přejděte raději na tmavší barvu pigmentu, neţ abyste se snaţili přidat více stejného mořidla.Naneste mořidlo a dokončete okraje.
Po dokončení rozhodování o koncentraci tmelu a počtu vrstev mořidla zbývá už jen aplikace. Stejně jako v případě tmelu naneste štětcem velké množství mořidla, ať už olejového, nebo vodního. Po několika minutách jemně setřete přebytečné množství z povrchu čistým malířským hadrem, který nepouští vlákna. Při stírání mořidla z povrchu postupujte lešticím pohybem, abyste dosáhli rovnoměrného rozetření bez skvrn.

Dřevěný plot

Žádným broušením nelze dosáhnout dostatečné hladkosti borovicového nábytku nebo podlahy, aby bylo mořidlo dokonale rovnoměrné. To znamená, že se v tomto materiálu obvykle objevují tmavé čáry. Klíčem k rovnoměrné a světlé barvě po celém povrchu borovice je použití předbarvovacího tmelu. Dokončení finálním tmelem
Samotné mořidlo je ochranným nátěrem dřeva, ale nejlépe si zachová barvu, když je následně chráněno závěrečným tmelícím nátěrem.

Hledejte jakýkoli tmel, který je kompatibilní s mořeným dřevem. Venkovní nábytek a dekorace budou potřebovat jiný tmel než předměty v interiéru, proto se ujistěte, že jste vybrali finální tmel podle konečného použití.Moření dřeva je dovednost, která se stává snadnější se zkušenostmi a praxí. Zkuste si vzít několik levných surových prken z různých materiálů a dlouho trénovat, než vyzkoušíte celou podlahu nebo cenný kus nábytku. Prkna, která se vám osvědčí, můžete vždy použít na malé domácí projekty, jako jsou police a odkládací stolky.
Přestože projekty typu "udělej si sám" mohou být zábavné a naplňující, vždy existuje možnost zranění osob nebo poškození majetku. Důrazně doporučujeme, abyste jakýkoli projekt, který přesahuje vaše schopnosti, přenechali licencovaným odborníkům, jako jsou elektrikáři, instalatéři a truhláři. Jakékoli kroky, které podniknete na základě informací na těchto webových stránkách, jsou výhradně na vaše vlastní riziko a za obsah tohoto článku nepřebíráme žádnou odpovědnost.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram