logo panemzahrady

Druhy kosatců a jaká jsou jejich specifika?

Doba čtení 3 minuty

Kosatce jsou krásnou pestrobarevnou rostlinou, která nabízí lidem spoustu druhů. Každý z druhů má však spoje specifika. Některý kosatec je menší, některý kvete později, … Je jen na vás, který si vyberete. Připravili jsme si pro vás však malý výčet toho, z čeho vlastně můžete vybírat.

V České republice najdeme v přírodě sedm různých druhů kosatců. Pokud však navštívíte specializované zahradnictví, můžete se těšit na nepřeberné množství kultivarů. Mezi nejčastější a nejoblíbenější kosatce poté řadíme:

Kosatec žlutý

Má velké sytě zbarvené žluté květy a dorůstá majestátní výšky až 120 centimetrů. Jedná se asi nejrozšířenější druh kosatce. Najdeme ho nejen u nás, ale především po celé Evropě, v Africe či i Asii. Nalézt ho můžeme i ve volné přírodě, a to především na různých vlhkých loukách. Květy této rostliny vyrůstají v období červen-červenec.

Kosatec sibiřský

Tento kosatec se pyšní fialovým zbarvením a tmavě fialovým žilkováním. Od jiných druhů kosatců se liší tím, že je štíhlejší a i u listů můžeme pozorovat mírné zašednutí. Celkově dorůstá do výšky až kolem 100 centimetrů a vyskytuje se především v hustých trsech. Jak i jeho název napovídá – je vcelku chladnomilný. I jeho výskyt se táhne směrem na Kavkaz. Jedná se o ohrožený druh, který vykvétá v období květen-červen.

Kosatec trávovitý

Má krásnou a sytou fialovo-žlutou barvu a bílé žilkování. Od jiných druhů se liší svojí výškou, dorůstá totiž pouze 20 až 30 centimetrů. Oblíbený je proto do různých skalek, ale vyskytuje se i v trávě, na loukách či ve světlých lesích. Vykvétá v období květen červen a je silně ohrožen.

Kosatec bradatý

Květy tohoto druhu kosatce jsou opravdu pestré a vyskytují se v bílé, růžové, modré, ale i červené barvě. Některé kultivary jsou dokonce dvoubarevné. Název je odvozen od vousků, které se nachází na vnějších okvětních plátcích a připomínají bradku. Výška se u těchto kosatců může velmi lišit a najdete druhy nízkého i vysokého vzrůstu. Liší se také tím, že okvětní lístky nejsou rovné, ale mírně krabaté.

Dalšími druhy, se kterými se můžete setkat, jsou kosatce nízké, různobarevné, japonské, bezlisté a spoustu dalších.

Jak pěstovat kosatce?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram