logo panemzahrady

Druhy muchovníků. A kdo se v tom má vyznat?

Doba čtení 3 minuty

V předešlých článcích jsme se společně podívali na to, co to vlastně muchovník je, jak ho pěstovat a taky na využití plodů. Jaké jsou ale druhy muchovníku a jsou nějak specifické?

Stejně jako i u ostatních rostlin, i různé druhy muchovníků mají své stejné, ale i odlišné rysy. Z pravidla platí, že jsou všechny druhy velmi odolné a dlouhověké. Pojďme se společně podívat na specifika těch nejčastějších druhů.

Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia) – Jedná se asi o nejčastěji pěstovaný druh muchovníku u nás. Pochází z Kanady a je oblíben pro své velké chutné plody. Je oblíben i kvůli vzhledu, kdy na keři vykvétají velké bílé okrasné květy. Plody dozrávají zpravidla ve velkých trsech.

Muchovník lamarckův (Amelanchier lamarckii) – Další z druhu muchovníků. V České republice není rozšířen tolik, jako muchovník olšolistý, nicméně tento druh je velmi oblíben kvůli vzhledu. Přezdívá se mu také muchovník velkolistý. Velmi dobře snáší vápenité půdy. Plody většinou dozrávají postupně – sklizeň tak neprobíhá najednou, ale průběžně.

Muchovník kanadský (Amelanchier canadensis) – Další z opadavých keřů. Má vesměs podobné vlastnosti i vzhled jako předešlé druhy muchovníků. Na jaře bílé květy, v létě spousta plodů a na podzim červeno oranžové zbarvení.

Muchovník vejčitý (Amelanchier ovalis) – Tento druh je vhodný i jako dekorace do různých nádob a na terasy. Dělí se dále ještě na další poddruhy jako třeba na zakrslý muchovník Helvetia nebo Edelweiss. Nevýhodou je, že plody nejsou tolik chutné. U novějších vyšlechtěnějších variant je chuť oblíbenější.

Mezi dalšími druhy můžete nalézt muchovník hladký, asijský nebo třeba Bertramův. Obecně se uvádí, že muchovníky mají přes 20 různých druhů a je pouze na vás, za preferujete spíše větší chutnější plody, větší hezčí květy nebo ještě něco jiného.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram