logo panemzahrady

Druhy pivoněk. Pivoňka, co vypadá jako kopr?

Doba čtení 4 minuty

Již jsme se koukli na zoubek názvu této krásné rostliny a i pěstování. Čemu jsme se doposud nevěnovali, jsou druhy pivoněk. Dnes to ale změníme.

Pivoňky dělíme na dřevité a bylinné. Dřevité dorůstají až dvou metrů a vypadají jako standardní keř s velkými květy. Bylinné jsou naopak klasické květiny dorůstající několik desítek centimetrů.

Pivoňky rozlišujeme také podle květu. Volit můžete z plnokvětých nebo například tzv. japonských, které mají z pravidla pouze jednu řadu okvětních lístků.

Pivoňka lékařská

Jedná se o nejznámější a nejčastější druh bylinné pivoňky. Již podle názvu se dá poznat, že se jedná o druh pivoňky hojně pěstovaný kvůli léčivým účinkům. Sbírá se kořen a okvětní listy. Pivoňka lékařská má léčivé účinky, nicméně je třeba dávat pozor na dávkování. Pomáhá se střevní peristaltikou, snižuje napětí hladkých svalů a zmírňuje bolesti. Je nevhodná pro těhotné ženy a děti. Květy bývají nejčastěji tmavě růžové a trojčetné, nicméně záleží na konkrétním kultivaru. Stonek bývá v mládí rostliny s chloupky, v dospělosti již hladký. K lidovým názvům patří pivoňková růže nebo třeba mariánská růže. Vyhovuje jí zásaditá půda.

Pivoňka čínská

Tomuto druhu pivoňky se také říká velkokvětá. Květy mají velikost až 15 cm. Pěstují se tedy především pro okrasu. Většina kultivarů je plná, existují však i formy s jednoduchými květy. Jsou vhodné i k řezu a do vázy. Tento druh je považovaný za základ, ze kterého se pěstují kultivary bylinných pivoněk. Ideální půda je mírně kyselá.

Pivoňka dřevitá

Jedná se o variantu, která dorůstá do keře. Do výšky i šířky může mít přes dva metry. Má všechny možné barvy - červenou, růžovou, žlutou, bílou, ... Jsou nenáročné a nepotřebují speciální údržbu.

Pivoňka koprolistá

Latinsky se tato rostlina nazývá Paeonia tenuifolia, další český název je poté pivoňka úzkolistá. Jedná se o velmi nestandardní druh, který není příliš známý. Má však velmi specifický vzhled. Listy totiž připomínají kopr. Květy této pivoňky bývají červené. Dle kultivarů se poté liší, zda je pivoňka plnokvětá či má žlutý střed. Je vedená v příloze I. Bernské úmluvy o ochraně evropské flóry a fauny.

Kterou pivoňku vybrat?

Při volbě pivoňky si prvně řekněte, na co ji chcete. Líbí se vám spíše keře? Pak volte pivoňky dřevité. Chcete pivoňky dávat do vázy? Pak volte ty bylinné. Podmínky pro pěstování chtějí pivoňky poměrně podobné, proto poté volte srdcem, který kultivar vašemu oku lahodí nejvíce.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram