logo panemzahrady

Druhy vějířovek

Doba čtení 2 minuty

Tuhle květinu s květy ve tvaru vějíře si zamilujete. Vějířovka má až na 100 druhů a každý je něčím speciální. Vějířovky pochází z Austrálie a jsou rozšířené zejména v teplejších krajinách jako Polynésie nebo třeba Afrika. Jedná se o byliny, keře, ale i menší stromky. O tom, jak se o vějířovky starat, jsme si již napsali v předchozím článku. Dnes se tedy podíváme na nejznámější a nejčastější druhy vějířovek.

Vějířovka nezlomná (Scaevola aemula)

Vějířovka nezlomná patří do čeledi Goodeniaceae – vějířovkovité. Je odolná vůči nepříznivému počasí, špatným povětrnostním podmínkám a snese i období sucha. Květy má bohaté a připomínají rozevřené vějíře. Listy vějířovky mají zubatý okraj a můžete ji umístit do záhonu, do závěsných květináčů, ale i na okrasu do vázy. Jeden z kultivarů je například oblíbený „Blue Touch“. Kvete krásně sytými modrými barvami. Jiné kultivary pak kvetou bíle nebo růžově.

Vějířovka takada (Scaevola taccada)

Jinak nazvaná Moral obecný je stálezelený keř. Může dosahovat výšky až 3 metry. Listy jsou lesklé řapíkaté. U tohoto druhu vějířovky nejsou květy tak dominantní, jedná se o bílé kvítky, které mají velikost zhruba dva centimetry a příjemně voní. V asijské medicíně se listy používají k lékařským účelům.

Vějířovka převislá (Scaevola aemula)

Tento druh je extrémně oblíbený zejména na balkóny. Má totiž převislé výhony, které dorůstají až jednoho metru, jedná se proto o velmi efektní okrasnou rostlinu. Je nabízena v řadě kultivarů a v různých barvách. Květy tak bývají pětičetné a nejčastěji modrofialové.

Dejte nám vědět, jaký druh si pěstujete vy.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram