logo panemzahrady

Jak pěstovat hortenzie

Doba čtení 6 minuty

Hortenzie (Hydrangea spp.), které mají desítky druhů a ještě více odrůd, jsou již po desetiletí oblíbenými zahradními rostlinami. Jejich květy jsou dnes v široké škále barev, včetně jasně modré, sytě červené a světle zelené. Některé hortenzie mají velké kulaté květy, zatímco jiné mají menší, plošší a jemnější květy. V závislosti na druhu se liší také olistění. Navíc se těmto všestranným keřům daří v písčitých pobřežních půdách, na stinných lesních stanovištích a téměř všude mezi tím. Aby hortenzie měly před rozkvětem čas vytvořit zdravý kořenový systém, je nejlepší vysazovat je na podzim nebo brzy na jaře. Po zasazení hortenzie rychle rostou a dosahují průměrného růstu 2 a více metrů za rok.

hortenzie

Péče o hortenzie

Většina hortenzií se dokáže přizpůsobit široké škále pěstebních podmínek. Obecně jsou mrazuvzdorné v pěstitelských zónách 5 až 9. Pokud jsou vysazeny do dobře propustné půdy s dostatkem organické hmoty, měly by dobře růst.

Plánujte pravidelnou zálivku hortenzií, zejména v horkém a suchém počasí. A jednou ročně je přihnojujte. Možná bude také potřeba každý rok provést nějaký řez, ale neměl by být nadměrný.

Světlo

Přílišné zastínění může snížit květní úrodu hortenzie. Hortenziím se dobře daří v částečném stínu, který poskytují vysoké listnaté stromy, zvláště pokud mají ranní slunce a částečný stín je v odpoledním horku. Daří se jim také na plném slunci, ale v horkých letních dnech mohou potřebovat dodatečnou zálivku.

Půda

Obecně lze říci, že hortenzie snášejí širokou škálu půdních typů. Jednou z výhod pěstování hortenzií je možnost měnit barvu jejich květů. Ačkoli je barva do jisté míry dána kultivarem, lze ji upravit množstvím hliníku v půdě a pH půdy. pH půdy určuje, jak je hliník pro rostliny dostupný. Kyselá půda (hliník dostupný pro rostliny) dá modré květy a zásaditá půda (hliník nedostupný pro rostliny) dá růžové květy.

Chcete-li snížit kyselost půdy a změnit květy z modrých na růžové, přidejte na jaře do půdy hydratované vápno. Chcete-li zvýšit kyselost a změnit květy z růžové na modrou, přidejte na jaře do půdy síran hlinitý nebo mulčujte mulčem z dubového listí.

Zalévání

Hortenzie dávají přednost hloubkové zálivce alespoň jednou týdně, pokud jste neměli dešťové srážky. Během obzvláště horkého počasí mírně zvyšte množství vody, kterou rostlinám dopřejete, ale ujistěte se, že nesedí v přemokřené půdě.

Teplota a vlhkost

Hortenzie mají rády poměrně mírné teploty. V oblastech s krutými zimami může být problémem odumírání (rostlina odumírá od konečků listů směrem dovnitř). Chraňte hortenzie před studenými větry tím, že je zasadíte na chráněné místo nebo je opatříte větrnou clonou z pytloviny či pytlovým rámem naplněným suchým listím. Místo orientované na sever nebo východ, kde jsou teploty do jisté míry stálé, je lepší volbou než místo na jižní a západní straně pozemku, které se v zimě na slunci zahřívá a může způsobit předčasné otevření poupat a jejich náchylnost k chladným výkyvům. Kromě toho hortenzie preferují střední až vysokou vlhkost vzduchu, protože suché klima může způsobit vadnutí listů.

Hnojivo

Pokud je vaše půda bohatá na živiny, pravděpodobně nebudete muset hortenzie hnojit. Ve skutečnosti, pokud hortenzie dostávají příliš mnoho hnojiva s vysokým obsahem dusíku, mohou růst plné a bujné, ale s menším počtem květů. Pokud vaše půda není bohatá, použijte na jaře hnojivo pro kvetoucí keře.

hortenzie z blízka

Odrůdy hortenzií

Existují dvě hlavní skupiny hortenzií: rostliny, které kvetou na novém porostu (stonky z aktuálního roku), a rostliny, které kvetou na starém porostu (stonky z minulého roku). Mezi tyto odrůdy patří např:

  • Hydrangea macrophylla: Tento druh, známý také jako hortenzie velkolistá, dorůstá výšky a šířky kolem 180 až 300 cm a jeho listy dosahují délky kolem 6 cm.
  • Hydrangea arborescens: Tento keř, známý jako hortenzie hladká, dosahuje výšky a šířky kolem 90cm až 150cm a má bílé až růžové květy.
  • Hydrangea quercifolia: Tato rostlina, běžně nazývaná hortenzie dubová, dosahuje výšky a šířky kolem 200cm a má bílé až purpurově růžové květy.
detail hortenzie

Řez hortenzií

Hortenzie obvykle vyžadují minimální řez. Pokud však chcete zmenšit velikost rostliny nebo zabránit jejímu přílišnému převisu, můžete po odkvětu odstranit některé starší výhony. Snížíte tím přehuštění a podpoříte nový růst.

Výjimkou jsou případy, kdy chladné zimy zahubí špičky větví. Pak byste měli na jaře prořezat větve, odstranit odumřelé dřevo a zkrátit stonky až na zdravou sadu pupenů. Pokud máte již založený keř, můžete v této době také odstranit několik starších stonků. Jen neodstraňujte všechny pupeny, jinak přijdete o květy pro danou sezónu.


Pokud vás článek zaujal, podívejte se na 15 sukulentů pro začátečníky.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram