logo panemzahrady

Jak na množení muchovníku?

Doba čtení 3 minuty

Pokud jste si pořídili indiánskou borůvku neboli muchovník, je pravděpodobné, že časem budete chtít keř rozmnožit. Dnes vám poradíme, jak na to. Způsobů je totiž hned několik.

Jak už jsme si řekli v jednom z předchozích článků – keř je velmi nenáročný na pěstování. Stačí mu dostatek světla a přiměřené zalévání. Náročné není ani jeho množení, nicméně záleží často na druhu muchovníku. Muchovníky se rozmnožují za pomocí semen, řízků, ale i odkopy či roubováním.

Množení muchovníku za pomocí semen

Množení pomocí semen se příliš nedoporučuje. Jedná se o nejistý a zdlouhavý způsob. Může se stát, že semeno bude klíčit i rok a půl. Pokud byste se do množení pomocí semen však stejně chtěli pustit, je ideální použít semena, která vysejete na podzim rovnou ven. Pokud si chcete připravit sazenice, jsou ideální semena, která necháte projít mrazem a poté zasadíte do nádoby, necháte růst v pokojové teplotě a ven zasadíte až na jaře.  

Množení muchovníku řízkováním

Odřezky na řízkování by mely být dlouhé kolem deseti centimetrů a doporučuje se odstranit listy (kromě těch vrcholových). Rostlinky by se měly odebírat ze středu muchovníku za pomocí ostrého nože či žiletky. Geneticky, a tedy i vlastnostmi, bude nová rostlina shodná s tou původní. Na následné zasazení je ideální použít méně úrodný substrát (písek s hydrogelem, písek a rašelina,…).

Množení muchovníku roubováním

Poměrně náročné je také rozmnožování roubováním, nicméně bývá poměrně úspěšné. Postupuje se zde jako u jiných dřevin. Ideální jsou jeřabiny, jeřáb nebo hloh. Musíte však počítat s mírným oslabením růstu rostlin.

Množení muchovníku odkopky

Rozmnožovat se dá i za pomocí takzvaných odkopků. Jedná se o mladé rostlinky, které vyrůstají kolem keře. Tyto rostlinky se odeberou pokud možno i s kořínky a ihned se mohou zasadit na nové místo. Jedná se pravděpodobně o nejjednodušší způsob.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram