logo panemzahrady

Jak pěstovat blýskavku?

Doba čtení 3 minuty

Blýskavka je velmi efektní keř, často používaný pro živé ploty. Aby vám ale zkrášloval zahradu dle vašich představ, je potřeba se o něj dobře starat. Nemusíte se však bát, není to nic náročného. Ještě než se pustíte do toho, jak se o blýskalku, blýskavku nebo Photinii starat, přečtěte si jaký je mezi nimi rozdíl a úvodní informace, které je dobré znát, ještě než začnete s pěstováním. Pojďme se tedy podívat na to, jak pěstovat blýskavku.

Stanoviště a hnojení

Stanoviště by mělo být v polostínu nebo na mírném sluníčku. V polostínu není potřeba keř tak často zalévat, na sluníčku se zase více vybarví červené listy. Půda by měla být mírně kyselá, bohatá na humus a živiny v něm. Snažte se vysadit blýskavku dále od ovocných stromů – od nich by mohly chytit bakteriální spálu. Není třeba žádné speciální hnojivo. Keř má rád výživnou půdu, takže pokud chcete pomoci, volte kompost nebo jiná přírodní hnojiva.

Zalévání blýskavky

Keř není na zalévání příliš náročný. Mladou rostlinu je třeba v létě zalévat více, nicméně po několika letech a dostatečném zakořenění se jedná o velmi odolnou rostlinu i při minimální zálivce. Zalévejte ke kořenům – vyhnete se tak plísním. Blýskavce také svědčí mulčování.

Zazimování blýskavky

Blýskavka je mrazuvzdorná, nicméně alespoň mírnou péči v zimě potřebuje. Pokud máte mladou rostlinku, tak jistě ocení, když ji budete chránit nějakou jednoduchou netkanou textílií nebo třeba větvemi. Jednou do měsíce keř mírně zalejte. Pokud vám však přeci jen omrzne, stačí keř na jaře ostříhat a on zregeneruje.

Choroby blýskavek

Jak jsme již zmiňovali výše – vyvarujte se výsadbě v blízkosti ovocných stromů. Dále se vám může stát, že spatříte na rostlině skvrny. V ten moment okamžitě odstraňte napadené listy a zlikvidujte je. Jako prevenci můžete použít různé postřiky a pravidelně rostlinu provzdušňovat. Vyvarujte se také přílišnému přemokření a zalévejte pouze ke kořenům – vyhnete se shazování listů. Pokud je však rostlina pěstována v správných podmínkách, nemusíte se bát, choroby nejsou příliš časté.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram