S pivoňkami se setkal snad každý. Jsou krásné a jejich vůně je opojná. Pokud i vás popadla touha, že si chcete vypěstovat pivoňky vlastní, pak je dnešní článek přesně pro vás. Poradíme vám pár tipů, jak pěstovat pivoňky a čemu se naopak vyhnout.
V minulém článku jsme se věnovali historii, názvu, květomluvě a léčivým účinkům této rostliny. Dnes se společně podíváme na pěstování. Pivoňky dělíme na dva základní druhy – dřevité a bylinné. Podle typu pivoňky musíme uzpůsobit i péči, nicméně spousta jejich znaků je společná.
Existuje spousta druhů a kultivarů. Volit můžete z různých barev (růžová, červená bílá, žlutá) i tvarů (plné květy, poloplné květy, jednoduché květy). Dřevité pivoňky dorůstají do výšky i šířky až dva metry. Existují však i trpasličí varianty.
Počítejte s tím, že pivoňka roste ze začátku pomalu. Po zasázení musíte počkat několik let. Plného květu se dočkáte zhruba po třech letech. Poté již je ale velmi nenáročná a bude vám zdobit zahradu spoustu let.
Ideální čas pro výsadbu je zhruba od srpna do října. Pivoňku dřevitou se nebojte zasadit do země hlouběji, abyste zabránili planým výhonkům. U pivoňky bylinné naopak dbejte na to, aby nebyl pupen hlouběji jak tři centimetry. Pokud pivoňka nepokvete a nebude se jí dařit, je pravděpodobné, že je zasázená příliš hluboko nebo nemá dostatek živin.
Stanoviště volte v polostínu nebo na mírném slunci. Dbejte na to, aby bylo chráněno před větrem. Pivoňka má těžké květy a poničily by se. Půda by měla být propustná, výživná a lehce kyselá. Dejte pozor na přemokření, to pivoňkám neprospívá.
Ale pozor. Pivoňky nemají rády přesazování. Při sázení tedy myslete na to, že se pivoňka může hodně rozrůst a že na vámi vybraném stanovišti bude dlouhá léta. Pokud je přeci jen potřeba tuto trvalku přesadit, udělejte to na podzim.
Pivoňky se hodí i do nádob například na balkón. Je potřeba vybrat hlubokou nádobu a pravidelně hnojit.
Pivoňky moc hnojit nepotřebují. Pokud jim však chcete přilepšit, zvolte kompost či minerální hnojivo.
Před zimou odstraňte semeníky. Bylinné pivoňky jsou mrazuvzdorné. První rok po výsadbě ještě nejsou tak odolné, proto se vyplatí je zakrýt chvojím či lehkou textílií, poté již však nemusíte dělat nic. Dřevitá pivoňka je na mrazy náchylnější. Té zakrývejte kořeny chvojím, větvemi či kompostem.
Může se stát, že pivoňku napadnou houby. Poznáte to podle uschlých listů. Ty je potřeba co nejdříve sesbírat, a to jak na rostlině, tak pod ní, a spálit. Dále může pivoňka trpět na stonkovou hnilobu. Pokud pivoňka napadne hmyz, volte co možno nejšetrnější postřiky přímo proti daným druhům hmyzu.
Pokud chcete pivoňku do vázy, je nejlepší volit ještě nevykvetlá poupata, u kterých je ale již vidět barva. Již vykvetlé květy by rychle zvadly a zelená poupata by se zase nerozvinula. Květinu ve váze poté postupně seřezávejte a můžete využít i přípravky pro prodloužení doby kvetení.