logo panemzahrady

Jak prořezávat levanduli

Doba čtení 6 minuty

Levandule, odolná rostlina pro suchá místa a jeden z nejdéle kvetoucích polokeřů, by si zasloužila místo ve většině slunných zahrad, i kdyby neměla tak božskou vůni. Je tu ještě jedna dobrá zpráva: levandule se snadno stříhá, a když to uděláte, budete po zbytek dne pokryti těmito aromatickými oleji. Když je čas levanduli prořezat, přizpůsobte postup věku a odrůdě rostliny.

levandule

Kdy prořezávat levanduli

Nejlepší doba pro prořezávání levandule je po skončení kvetení, ale tato rostlina je shovívavá. Všechny levandule kvetou na stoncích, které vyrostly v aktuálním roce. To znamená, že stříhání lze provádět brzy nebo v polovině jara, aniž byste přišli o květy aktuálního roku.

Řez na jaře může oddálit kvetení - což může být vaše preference - a je to vhodná doba pro odstranění odumřelých částí a zkrácení růstu k poupatům. Řez koncem léta nebo začátkem podzimu před prvními mrazy podporuje dobrou cirkulaci vzduchu, která chrání před hnilobou. Pokud tedy máte čas, může být řez dvakrát ročně pro vaši rostlinu užitečný.

Než se pustíte do práce

Levandule je považována za polokeř nebo podkeř - rostlinu, která vypadá jako trvalka, protože většina jejího růstu je měkká a zelená, ale starší základní stonky se mění ve dřeviny. Znalost této skutečnosti vám pomůže při stříhání levandule.

Hluboko ve středu kopcovitého polokeře se vaše levandule snaží přeměnit na dřevinu. Jedním z cílů prořezávání levandule je tuto přeměnu zpomalit, a to z několika důvodů:

  • Dřevo levandule je velmi slabé a náchylné k rozštěpení vlivem sněhu, ledu a hniloby.
  • Levandule má mělké kořeny, což znamená, že kořeny jsou náchylnější k hnilobě a předčasnému odumření v důsledku přílišné vlhkosti.
  • Pravidelný řez podporuje růst kořenů, zejména v zimních měsících, kdy rostlina ukládá energii do kořenů. Silný kořenový systém je pro levanduli nezbytný, aby se jí dařilo po mnoho let.
  • Na rozdíl od mnoha pravých keřů a stromů se dřevo, které se na levanduli vytvoří, obvykle nezmlazuje. Staré dřevo přestane vytvářet nové výhony nebo vytváří rozptýlené výhony, což zhoršuje celkový vzhled rostliny.

Co budete potřebovat

Vybavení / nástroje

  • Zahradnické nůžky

Jak na to

Prořezávání mladých rostlin levandule

Začněte s prořezáváním levandulí, dokud jsou ještě mladé. Začněte se zaštipováním špiček nového porostu, aby mladá rostlina mohla reagovat hustým větvením, které jí pomůže vytvořit dobrý tvar a spoustu kvetoucího porostu, se kterým bude moci pracovat, až dospěje. Pokud se stříháním počkáte, rostlina začne tvořit dřevnatý porost, který nelze tak pěkně tvarovat.

Prořezávání založených rostlin levandule

Zakořeněné levandule silně prořezávejte a zkraťte všechny stonky alespoň o třetinu poté, co rostlina ukončí sezónní kvetení. Lze očekávat, že levandule na plném slunci bude každý rok intenzivně růst, a proto využijte této příležitosti a přetvořte rostliny do zelených kopečků, které jsou charakteristickým tvarem levandule.

Tip

Můžete použít ruční nůžky nebo zahradnické nůžky. Nůžky jsou méně přesné než ruční nůžky, ale šetří čas a mohou být nezbytné při vytváření nebo údržbě levandulového živého plotu.

Stříhání starých levandulí

Pokračujte v silném zastřihávání starých rostlin, ale nestříhejte až na dřevo bez listů. Řezem do starého dřeva rostliny neomladíte, ale můžete se je pokusit omladit řezem do míst těsně nad dřevem. Dobrým pravidlem je počítat do třetího uzlu (vyvýšený hrbol, ze kterého vyrůstají listy) nad dřevnatou částí a pak řezat těsně nad ním. Pokud budete mít štěstí, všechny tři uzliny, stejně jako některé skryté uzliny pohřbené ve dřevě, se probudí a porostou vám.

prořezaná levandule

Tipy pro řez levandule

Řez je obecně nezbytný pro zdraví levandule. Neprořezáváním se rostlina zvětšuje a dřevnatí a vytváří zákoutí, která zadržují vodu. To může přinést několik nebezpečí:

  • V létě zadržovaná voda podporuje hnilobu slabých stonků a dřeva levandule.
  • Na konci podzimu zadržovaná voda podporuje předčasné mrazy, které předčasně ukončují vegetační období.
  • V zimě může zadržená voda zmrznout a snadno rozštěpit dřeviny. Husté rostliny nebo rostliny s rozložitým dřevem jsou navíc obzvláště náchylné k zatížení sněhem, který může rostliny deformovat nebo zlomit.

Sledujte proto svou levanduli po celé roční období a odstraňujte části, které by mohly způsobit problémy.


Chcete si vypěstovat levanduli, aby vám vydržela dlouho zdravá? Přečtěte si náš článek přesně na to.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram