logo panemzahrady

Jak uložit semínka pro další ročníky

Doba čtení 2 minuty

Zbavte se dohadů o tom, jak oživit úžasnou zahradu v letošní sezóně, tím, že si nyní ponecháte semena.

Více rostlin na další sezónu

Zahradničení může být nepředvídatelné. Jedno léto můžete mít skvělou úrodu a příští rok může být úroda naprosto mizivá. Jedním ze spolehlivých a bezrizikových způsobů, jak zvýšit své šance, je sklízet semena z nejsilnějších rostlin, které právě máte. 

Začněte se zdravými rostlinami

Chcete-li předat nejlepší geny, vezměte si semena z otevřeně opylovaných rostlin (ne hybridů), které jsou odolné a bez chorob. Rajčata, papriky, fazole a hrách jsou obvykle dobrou volbou pro začátečníky, stejně jako květiny s velkými, snadno vybíratelnými semeny, jako jsou slunečnice.

Sběr z rostlin se suchými semeny

Chcete-li sbírat semena rostlin se suchými semeny, jako jsou hrách a fazole, nechte lusky se semeny na stonku zhnědnout a zkřehnout. Stejně postupujte i u květních hlávek. Rozpulte je a vyjměte semena.

Sběr z rostlin s mokrými semeny

Chcete-li sklízet rostliny s mokrými semeny, jako jsou rajčata nebo dýně, sbírejte semena, když jsou plody příliš zralé, tedy když už nejsou chutné. Semena z plodů vyjměte a před sušením je opláchněte. Rozložte je v jedné vrstvě na plech. Sušte je na vzduchu, dokud nejsou tvrdá a křehká (to může trvat až 14 dní).

Skladování v chladu a suchu

Skladujte na chladném a suchém místě. Usušená semena vložte do papírové obálky, kterou jste označili odrůdou a datem. Do jara je uložte do tmavého prostředí bez vlhkosti, například do police.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram