logo panemzahrady

Jaké jsou druhy netřesků, a který si vybrat?

Doba čtení 3 minuty

Netřesky jsou krásnou rostlinou, kterou můžete pěstovat jak venku, tak v květináči doma. Jak netřesky pěstovat jsme si řekli v minulém článku o pěstování netřesků. Jednotlivé druhy však mají svá specifika dle druhů. Který z nich bude ten pravý pro vás?

Sestra netřesku alias netřeskovec

Ještě než se budeme věnovat netřesku, musíme vám říct o jeho sestře. Velmi podobnou rostlinou je totiž netřeskovec alias nechrastec. Má podobný název i vzhled, tak jaký je tedy mezi netřeskem a netřeskovcem rozdíl? Netřeskovec má z pravidla hustější růžici, která je kulatější, hustější a má kratší listy. Květy netřesku bývají zbarveny do fialova, zatímco květy netřeskovce do žluta.

Jaké jsou tedy druhy netřesku?

Netřesk neboli sempervivum čítá až na 60 druhů. V našem prostředí v České republice se však můžeme ve volné přírodě setkat z pravidla pouze s netřeskem střešním.

Netřesk střešní

Stejně jako ostatní netřesky, i tento spadá do čeledi tlusticovitých. Jedná se o jediný druh, který můžeme v Česku potkat rostoucí ve volné přírodě. Jak již název napovídá  - byl a stále je často pěstován na střechách, ale i ve skalkách či květináčích. Má zeleno-červené listy a v období kvetení i růžové květy. Je mrazuvzdorný a kromě slunného stanoviště a dostatečné drenáže nepotřebuje žádnou speciální péči.

Netřesk pavučinatý

Stejně jako netřesk střešní, i netřesk pavučinatý je velmi oblíben do zahrad a skalniček. Dorůstá výšky až 15 centimetrů a růžice mají velikost zhruba kolem 3 centimetrů. Na svých okrajích tvoří jemný bílý porost, který připomíná pavučiny.

Netřesk Wulfenův

Tomuto druhu se daří v horských oblastech a je pojmenován podle botanika Franze Xavera z Wulfenu. Růžice vyrůstají do velikosti 4-7 centimetrů a bývají z pravidla částečně uzavřené. Okraje listů mívají na okrajích jemné chloupky.

Mezi další druhy řadíme například netřesk horský nebo netřesk brvitý.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram