logo panemzahrady

Jednoduché množení netřesků

Doba čtení 2 minuty

Každý z nás má ve svojí zahradě rostlinu, kterou si zamilujeme natolik, že jí chceme více nebo ji třeba chceme darovat kamarádce. Musíme si ji tedy namnožit. U některých rostlin je to proces náročnější, ale to rozhodně neplatí pro krásné a pestré netřesky.

Množení netřesků je extrémně jednoduché

Netřesky se nejčastěji množí dvěma způsoby. Buď za pomocí semen, které jsou dostupné v zahradnictvích nebo dceřinými růžicemi. Množení růžicemi je jednoduché, rychlé a účinné. Jedná se o drobnější malé růžice, které vyrůstají okolo starších rostlin. Tyto malé růžice naleznete již na jaře, nicméně s oddělováním vyčkejte do léta. To již budou mít dostatečnou velikost a i sílu „udržet se“. V létě stačí malé růžice s kouskem výběžku odlomit a jednoduše zasadit na nové stanoviště. Malým netřeskům dopřejte jemnou vláhu, jinak nepotřebují žádnou speciální péči. Tipy pro pěstování se dočtete v našem článku o pěstování netřesků. Nejzazším termínem pro sázení nových netřesků je září. Pokud byste je sázeli později, může se stát, že se nestačí uchytit a nepřežijí zimu.

Pokud máte samostatnou růžici bez kořínku, nevěstě hlavu. Stačí růžici umístit na stanoviště, jemně zahrnout spodek propustnou hlínou a rostlina sama pustí kořeny.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram