logo panemzahrady

Kosatce od A po Z

Doba čtení 3 minuty

Kosatce jsou pestrobarevné a odolné květiny s pronikavou vůní. Přinášíme vám souhrn základních informací, které byste měli o kosatcích znát, pokud se je rozhodnete pěstovat na svoji zahradě.

Pár informací o kosatcích na úvod

Kosatce mají velmi široké využití. Nejčastěji se pěstují pro okrasu zahrad, nicméně vydrží dlouho i ve váze a kultivary, které mají nízký vzrůst, se hojně vysazují do okrasných skalek. Průměrné druhy dorůstají zhruba 30-40 centimetrů a květy se pyšní až 10 centimetry. První barevné květy můžete spatřit již brzy na jaře.

Více o kosatcích

Jak pěstovat kosatce?

Volte stanoviště v polostínu. Půda by měla být lehká a propustná. Můžete ji obohatit o hnojiva bohatá na fosfor. Naopak se vyhněte hnojivům s dusíkem. Kosatce jsou náchylné k uhnívání – vyhněte se jílovitým půdám a přílišnému zamokření. Kosatcům nevadí přesazování. Naopak ho uvítají a odmění se vám většími květy.

Více o pěstování kosatců

Jak množit kosatce?

Koupili jste si cibulky kosatců, zasadili jste je, rozrostly se a vy jste se do kosatců zamilovali a chcete jich víc? Není problém. Množení kosatců je velmi jednoduché. K množení volte alespoň tři roky starou rostlinu. Ta je již dostatečně silná, množení vydrží a nově květy vám dá už za rok.

Nejvhodnější způsob je za pomocí oddenků. Ideálním pomocníkem jsou rycí vidle, kterými vytáhnete rostlinu ze země a nepoškodíte její kořeny. Poté stačí odkopnout či odříznout přiměřeně velký kořen a rány na oddencích zaříznout a nechat zaschnout. Poté můžete zasadit do vhodné a propustné půdy.

Více o množení kosatců

Druhy kosatců

Kosatce se vyznačují zejména svoji pestrobarevností. Jednotlivé druhy se tedy liší zejména barvou případně hustotou okvětních lístků. Kosatec sibiřský má fialové zbarvení, kosatec žlutý, jak už název napovídá, žluté a pro kosatec bradatý není výjimkou, že je dokonce vícebarevný.

Více o druzích kosatců


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram