Pestrobarevné květy, pronikavá vůně a jedna z prvních květin, kterou můžete na jaře vidět. Nemluvíme o ničem jiném než o kosatcích. Kosatce jsou velmi oblíbenou rostlinou. Proč? Na to se společně podíváme v následující sérii článků, kde se dozvíme jak na pěstování, množení, ale i spoustu tipů a zajímavostí.
Latinsky se kosatec řekne iris. Není se čemu divit. Své jméno získal po řecké bohyni Iris, která je bohyní duhy. Kosatce totiž září téměř všemi barvami. Nejčastějšími jsou modré, fialové, žluté, ale nejsou výjimkou ani bílé nebo různě žíhané. Díky tomu jsou velmi oblíbeny v zahradách, ale i do květináčů či následně do vázy, ve které vydrží dlouho. Nízké druhy se pak hojně využívají do okrasných skalek a také při tvorbě japonských zahrad. V Japonsku symbolizuje kosatec čistotu.
Kosatce můžeme dělit i podle spousty věcí – druhů, stavby okvětí, ale i toho, jak vyrůstají, což je pro zahrádkáře stěžejní. Nejčastěji se setkáte s kosatci, které rostou z cibule, ale existují i druhy, které vyrůstají z dužnatých oddenků. Díky tomu se jedná opravdu o trvalku, která odolá i nepříznivému počasí.
Dorůstají také různých velikostí, záleží na druhu, průměrně dorůstá kosatec výšky kolem 30-40 centimetrů a květy mají zhruba 5-10 centimetrů. První květy můžeme spatřit již v březnu, nicméně nejčastěji kosatce kvetou od května do konce června – opět se vše odvíjí od druhu. Na pěstování se jedná o nenáročnou rostlinu. Potřebují slunné stanoviště, propustnou výživnou půdu a nemají rády přílišnou vlhkost. Zvládnou přezimovat v záhoně, zakrývají se pouze v případě extrémně silných mrazů. Největší riziko úhynu hrozí při častých deštích a podmáčené půdě, kdy se stává kosatec náchylnější k hnilobě.
A jak na pěstování? Na to se podíváme v dalším článku.