logo panemzahrady

Proč je důležité používat kvalitní půdu?

Doba čtení 4 minuty

Zjistěte, proč pěstování nádherných rostlin začíná jedním klíčovým prvkem: skvělou zahradní půdou.

žena drží půdu v rukou

Když přijde čas sázet, půda nemusí být to první, na co myslíte. Ale jakmile se do ní ponoříte trochu hlouběji, snadno pochopíte, proč je klíčem k silným a prosperujícím rostlinám a proč prosté zasazení do jakékoliv půdy, kterou máte náhodou na zahradě, nemusí být nutně tím nejlepším nápadem.

Dobrá půda, ať už mluvíme o směsi do květináčů (používané v nádobách) nebo o zahradní zemině (používané na záhonech), je pro silné kořeny klíčová. Stejně jako listy rostlin potřebují správné podmínky pro růst, i kořeny potřebují určité věci, aby se jim dařilo. V ideálním prostředí pro zakořenění potřebuje váš pěstební substrát vyvážený poměr tří složek:

voda + živiny (potrava pro rostliny) + vzduch
= bohaté pěstební prostředí

Tato kombinace umožňuje kořenům růst a pevné ukotvení mezi půdními částicemi, které podporují nadzemní části rostliny. Pokud se některá z těchto tří složek dostane do nerovnováhy, mohou vaše rostliny čelit určitým pěstitelským problémům.

Promluvme si o struktuře půdy. Konzistence půdy je klíčovou součástí zahradnického úspěchu. Pokud je zhutnělá, pak se ke kořenům těžko dostává voda a vzduch. Pokud je příliš kyprá (představte si písčitou půdu), pak neudrží vodu a vaše rostliny mohou vyschnout.

Dobrá půda je bohatá na živiny, takže rostliny mají bohatou zásobu potravy, která podporuje jejich zdravý vývoj. Bohužel v mnoha původních půdách často chybí základní minerální látky, jako je dusík, fosfor a draslík, což znamená, že rostliny mají problém dosáhnout svého plného potenciálu.

Pokud je zahradní půda rozmočená, tvrdá, kamenitá nebo s nedostatkem živin, kořeny nebudou spokojené a rostlinám se nebude dařit. Je však důležité vědět, že špatnou půdu lze změnit. Přidáním správných materiálů lze změnit strukturu a složení půdy z podmáčené na dobře odvodněnou, z tvrdé na lehkou a nadýchanou, z půdy bez živin na bohatou na živiny.

půda s rostlinkami

Pěstujete raději v nádobách? Obecně je směs pro nádoby, nazývaná také "směs pro květináče" nebo "zemina pro květináče", lehčí a nadýchanější než zahradní zemina, což je přesně to prostředí, které rostliny v květináčích potřebují. Směsi do květináčů ve skutečnosti vůbec neobsahují zeminu; místo toho obsahují složky, jako je rašelinový mech sphagnum (rašeliník), zpracované lesní produkty, živiny a další látky, které pomáhají rostlinám prospívat.

Pokud je vaše stávající půda příliš tvrdá nebo kamenitá na to, abyste ji mohli zrýt, ale potřebujete více prostoru, než vám mohou poskytnout kontejnery, použijte vyvýšené záhony, které vytvoří prostor pro snadné pěstování zahradních rostlin.

Kromě výsadby do kvalitní půdy samozřejmě budete chtít začít se silnými, vitálními mladými rostlinami, jako je zelenina a bylinky. Nezapomeňte také rostliny pravidelně přikrmovat, abyste jim zajistili veškerou potřebnou výživu. Měsíc po výsadbě začněte používat univerzální granule pro výživu rostlin. Po smíchání s půdou bude vaše rostliny nepřetržitě vyživovat až 6 týdnů.

Půda možná nevypadá nijak zvláštně, ale je základem úspěchu vaší zahrady. Dobře se o ni starejte a vaše rostliny se vám jistě odmění!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram