O pivoňce snad slyšel každý. Krásná rostlina plná vůně, pěstovaná jak na zahradě pro okrasu tak do majestátních květin z květinářství. Kde ale přišla ke svému názvu? Má nějaké léčivé účinky? A co byste o ní měli pro začátek vědět?
Za domovinu pivoněk je považovaná Čína, nicméně i v Evropě našli své místo poměrně brzo. Již ve středověku ji pěstovali Řekové. V historii se jednalo o velmi oblíbenou rostlinu, a tak byla hodně šlechtěná. Pivoňka čínská má v dnešní době na tři tisíce odrůd.
Jako u každé rostliny, i pivoňka a její název má různé formy. V Anglii nese pivoňka označení bowl of beauty, tedy něco jako miska krásy. Spousta lidí si myslí, že český název je odvozen od slova vonět či pivo. To ovšem není pravda. Český překlad vychází z francouzského pivoine, které vychází z původního latinského označení. Lidově se jí u nás také přezdívalo růže mariánská.
Jedna z pověr také říká, že červená a růžová barva, což jsou i nejčastější barvy pivoněk, připomínají tváře a nos lidí, co hodně pijí pivo.
Latinsky se řekne pivoňka Paeonia. Stejně jako spousta jiných rostlin, i zde se můžeme podívat do historie a do řeckých bájí. Paieon byl totiž řecký bůh s léčivými schopnostmi. Pro někoho bude možná překvapením, že i pivoňka je ve skutečnosti léčivka. Paián či paión znamená totiž řecky lékař.
Pivoňka je v omezené míře jedlá. Z okvětních lístků nebo kořene se dělá čaj. Ten pomáhá při zácpě, nebo naopak průjmech, dně, ale také na dýchací obtíže, zmírnění epilepsie, či na pročištění ledvin. Celkově má pivoňka poté blahodárný účinek na svaly a jejich uvolnění. Pro ženy je plus, že čaj z listů pivoňky pomáhá i na menstruační potíže.
Další použití pivoněk je vnější do různých krémů kvůli podpoře elasticity tváře a hydrataci. Dále se používá do vůní a podobně.
Listy pivoňky se také v minulosti používali do různých lektvarů, a to včetně lektvarů lásky.
Květomluva
Pivoňku můžete darovat někomu k usmíření nebo na znak přátelství, nicméně své lásce raději ne. Pivoňka totiž říká, že minula krásná doba vaší lásky.
Pivoňky jsou trvalky. Vyskytují se ve dvou nejčastějších formách – a to jako byliny nebo jako dřeviny. Nejčastější barvy pivoněk jsou růžová, červená, bílá a žlutá. Vykvétají na jaře a po usazení se jedná o nenáročnou rostlinu. O tom ale zase příště…