logo panemzahrady

Množení blýskavky a jak na řízkování?

Doba čtení 3 minuty

Na našem blogu jsme vám již odpověděli na otázky: co je to blýskavka, jak se o ni starat, ale také jaké jsou druhy blýskavek a jaký je rozdíl mezi blýskavkou a blýskalkou. Dnes se podíváme na zoubek poslednímu tématu. Množení blýskavky.

Jak na množení blýskavky?

Díky tomu, že je tento keř odolný a ne příliš náročný, je i jeho množení stejné. Nejčastěji probíhá řízkováním. Ideálním obdobím pro množení je od května do srpna. Řízkování nevyžaduje žádné speciální podmínky. Je akorát potřeba dávat si pozor na sluníčko. Přímé slunce by mohlo nezakořeněnou rostlinu spálit a zahubit. Rostlina jistě ocení zakořeňovací gel nebo mírné hnojení. Určitě nezapomínejte na dostatečnou vláhu.

Co je to řízkování?

Řízkování je vegetativní způsob rozmnožování (neboli za pomocí části rostlin). Od původní rostliny oddělíme část rostlinky. Může se jednat o boční výhonek či můžeme odříznout i nějakou větvičku z keře. Ideálně volíme zdravý stonek bez květů a ve velikosti aspoň 8 centimetrů. Oddělujeme rostlinu od pupenu či v paždí listů. Poté ji seřízneme ostrým nožem a odstraníme veškeré spodní listy. 3-4 horní listy však necháme.

Nyní máme dvě možnosti. Častější, a o něco málo jistější, je možnost, že rostlinku vložíme do vody. Tam ji necháme a na rostlině se vytvoří kořeny. Takto připravený řízek můžeme bez obav zasadit. Druhou možností je rostlinu zasadit hned po zaříznutí, a to asi 1-2 centimetry do země. V obou případech můžeme proces urychlit namočením rostlinky do zakořeňovacího gelu a vhodným substrátem, který je vzdušný, ale zároveň i stále vlhký. Nově vzniklá rostlina bude mít stejný genetický materiál jak rostlina původní. Zakořenění trvá od dvou do několika týdnů.

Výhoda řízkování je ta, že se jedná o jednu z nejčastějších a nejsnadnějších metod. Stejným způsobem je množné množit i většinu jiných rostlin.

Pokud se rozhodnete řízkovat přes zimu, musíte před vysazením ven řízek postupně otužovat.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram