logo panemzahrady

Množení kosatců a tipy, jak na to

Doba čtení 3 minuty

Celé léto pozorujete pestré kosatce na zahradě svého souseda a chcete si vypěstovat vlastní? Kosatce jsou nenáročnou rostlinou jak na pěstování, tak na množení, ale jak na to? To vám dnes poradíme. Nemusíte se však bát, nejedná se o nic náročného. Základem množení kosatců je zvolit vhodnou roční dobu, vybrat vhodné stanoviště a v neposlední řadě zvolit a upravit si dostatečně starou rostlinu.

Jak vybrat správnou rostlinu ke množení?

Ideálním časem na množení či přesazování je po odkvětu rostlin, a to tedy zhruba v období červenec-srpen. Volte starší rostlinky. Takové, které mají minimálně tři roky a jsou již dostatečně vyspělé. Vydrží lépe zásah a na nové kvetoucí rostliny se můžete těšit již příští jaro a léto. Pokud zasázíte mladší nebo slabou rostlinku, je pravděpodobné, že vám vykvete až za dva roky nebo více.

Množení kosatců není věda

Množení probíhá za pomocí dělení oddenků. Oddenek nesázejte moc hluboko – kořeny jsou ve větší hloubce náchylnější k uhnívání a zamezíte rostlině, aby v dalším roce kvetla. Sázejte proto tak, aby byla část oddenku vidět.

Pro vyjmutí kosatce ze země jsou ideální tzv. rycí vidle. Nepoškodíte tak kořeny kosatce, který chcete množit. Poté již stačí odkopnout či odříznout přiměřeně velký kořen. Rány na oddencích zařízněte ostrým nožem a nechte zaschnout nebo je zasypte práškem z dřevěného uhlí či dřevěným popelem. Kořeny nijak neupravujte. Ostrým nožem seřízněte rovným řezem také dlouhé listy, bude se vám s kosatci lépe pracovat. Poté již stačí jen přesadit upravený oddenek do ideální půdy. Více o pěstování a podmínkách vhodných pro kosatce se dočtete v našem článku o pěstování kosatců.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram