logo panemzahrady

Motýlí keř a 3 důvody, proč si ho zamilujete

Doba čtení 4 minuty

Komule Davidova, letní šeřík nebo nejvýstižněji – motýlí keř. Už podle názvu si zřejmě tipnete, jaké zástupce hmyzí říše přitahuje tahle voňavá rostlina nejvíce, je ale oblíbená i pro své něžně pastelové květy a minimální pěstitelskou náročnost. Dali jsme pro vás dohromady 3 největší důvody, proč si motýlí keř zamilujete i vy.

peacock butterfly perched on purple flower in close up photography during daytime

#1 Pohled, který vás dostane

Pokud máte slabost pro tradiční šeříky a je vám líto, že kvetou jen krátkou dobu, pak bude motýlí keř váš nový favorit. Celou sezónu ho budou zdobit spousty drobných květů nejčastěji v pastelově fialové barvě. Celkem je ale vyšlechtěno přes devadesát kultivarů různých tvarů i barev, a vy si tak můžete pořídit bílou, narůžovělou, vínovou, nebo dokonce dvoubarevnou variantu.

Letní šeřík je navíc plný voňavého nektaru, který přitahuje motýly z dalekého okolí. Přes sezónu tak budete mít rostlinu doslova obalenou hmyzími návštěvníky, a může vám dokonce přilákat i vzácné druhy, na které byste jen tak nenarazili.

Motýlí keř

#2 Dlouhá doba kvetení a nenáročné pěstování

Běžné keře většinou nevydrží příliš dlouho rozkvetlé. Letní šeřík je ale vzácnou výjimkou – pokvete vám zhruba od července do října. Nemusíte se o něj ale bát ani v zimě, stačí ho jen přihrnout zeminou. Na jaře ho pak důkladně seřízněte, aby byl pěkně kompaktní a hustý.

Motýlím keřům se nejlépe daří na slunném stanovišti a v humózní, dobře odvodněné půdě s dostatkem vápníku. Je jen na vás, jestli ho zasadíte jako solitér a pasujete ho na hlavní hvězdu své zahrady, nebo ho vysadíte k ostatním keřům do menších skupin. Za nás je ale nejkrásnější ve společenství více komulí různých barev.

Motýlí keř

H3: #3 Dopřejte motýlům pořádnou hostinu

Věděli jste, že včely a motýli mají v přírodě čím dál méně obživy? Už delší dobu dochází k výrazné proměně krajiny, ubývá druhové pestrosti a situaci nepomáhá ani touha po minimalismu a zahrady lemované úhlednými anglickými trávníky. Ty jsou paradoxně v tuzemských podmínkách méně vhodné, než by se mohlo na první pohled zdát. Z důvodu velké potřeby po vláze se vám může totiž snadno stát, že odjedete na letní dovolenou a vrátíte se k zežloutlému trávníku s několika lysými místy.

Jak už to tak bývá, nejlepší řešení nebývá to nejradikálnější. Krátce střiženému trávníku proto doporučujeme věnovat jen část zahrádky, kterou zvládnete bez problémů obhospodařit. Zbytek plochy můžete doplnit stanovišti, které vám nabídnou spoustu barev, květů a třeba i poletavých návštěvníků.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram