Indiánská borůvka, aljašská borůvka nebo třeba rozinkový strom. To vše jsou názvy pro dřevitý odolný keř s českým názvem muchovník, který se čím dál častěji dostává do hledáčku pěstitelů. Keř je nenáročný na pěstování i údržbu a jeho plody se vzhledem podobají borůvkám. Pojďme se společně podívat (nejen) na pěstování této rostliny.
Stejně jako jiných rostlin, i muchovníků je celá řada. Vybírat můžete s evropských, asijských i amerických druhů. Nejčastější druh, který se v našich končinách pěstuje, je však muchovník olšolistý. Tento, ale i jiné druhy, pořídíte ve specializovaných zahradnictvích a ovocných školkách. Tento nenáročný keř bude poté vaši zahradu zdobit několik desítek let.
Velmi dobře snáší venkovní mrazy, a to až do - 40 ºC. Prvních plodů se dočkáte asi dva až tři roky po výsadbě, nicméně rostlina poté plodí dlouhodobě. Plná plodnost keře je zhruba v šestém roce. Plody mají velikost zhruba kolem 1-4 centimetrů. Keř již koncem dubna oplývá květy a plody dozrávají v létě. Tento keř může dorůst do výšky až 10 metrů, nicméně to pouze v případě, kdy nebudete keř pravidelně prořezávat. Pokud preferujete před keřem stromek, můžete si ho zapěstovat pravidelným a nenáročným odřezáváním větví.
Všechny keře muchovníku vyžadují k dobrému růstu podobné podmínky. Ideální pro výsadbu je místo, na kterém bude mít muchovník dostatek světla, ale je třeba vyvarovat se přímému slunci. Zemina stačí muchovníku běžná zahradní a nepotřebuje speciální kyselé či naopak zásadité pH. Díky nenáročnosti není třeba ani speciálně hnojit. Rostlina si vystačí maximálně s kompostem a organickými živinami v něm. Nemusíte se bát ani škůdců čí nemocí rostliny - ty napadají muchovník velmi vzácně. Co se zavlažování týká, je důležité rostlinu nepřelévat. Při vysokých venkovních teplotách se však rostlinu snažíme zalévat o něco častěji.