logo panemzahrady

Muchovník od A po Z

Doba čtení 3 minuty

Je muchovník strom nebo keř? Jak ho pěstovat? Jsou jeho plody jedlé? Pojďme se společně podívat na to nejdůležitější, co by vás o muchovníku mohlo zajímat.

Co je to muchovník?

Muchovník neboli Amelanchier je keř z čeledi růžovitých. Nejvíce druhů nalezneme v Severní Americe. Má spoustu názvů. Nejznámější je indiánská borůvka, aljašská borůvka nebo třeba rozinkový strom. Jak už další názvy naznačují, plody keře připomínají vzhledem borůvky. Tyto plody dorůstají kolem 3 centimetrů a sklízí se v průběhu léta. Muchovník také skvěle snáší mrazy. Nemusíte se tak bát, že by přes zimu přišel k újmě. Pokud před keřem preferujete stromek, pravidelně keř prořezávejte a strom si zapěstujte.

Pěstování muchovníku

Pěstování je velice snadné. Důležité je zvolit stanoviště s dostatkem světla, ale mimo přímé slunce. Zemina stačí běžná, nemusíte kupovat speciální. Stejně tak nemusíte shánět speciální hnojiva, vystačíte si s kompostem. Muchovník nepřelévejte. Zálivky stačí méně.

Více o pěstování muchovníku

Využití plodů muchovníku

Fialové plody jsou jedlé, velmi chutné a vzhledem připomínají borůvky. Jejich využití je taktéž podobné jak u borůvek. Oblíbené jsou sirupy, džemy, ale skvěle se hodí i k pečení ovocných koláčů. Benefitem tohoto ovoce je vysoký obsah vitamínu A, B, C a antioxidantů.

Více o využití plodů

Druhy muchovníků

Jako u všech rostlin - každý druh má svá specifika. Prakticky o všech však můžeme říct, že se jedná o velmi odolnou a dlouhověkou rostlinu s velkými bílými květy a chutnými plody. Nejčastěji pěstovaný druh muchovníku v našich končinách je muchovník olšolistý.

Více o druzích muchovníku

Množení muchovníku

Muchovník se množí velmi jednoduše. Vybrat si můžete dokonce z několika způsobů. Častým způsobem množení je za pomoci řízkování. Dále můžete zvážit složitější množení roubováním, odkopky nebo semeny.

Více o množení muchovníku


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram