Netřesky jsou velmi oblíbené u zkušených i nezkušených zahrádkářů. Pokud holdujete nenáročným sukulentům, které však vypadají výborně, je netřesk to pravé pro vás. Co byste měli o této rostlině vědět?
Jedná se o sukulent z čeledi tlusticovitých. Dříve se věřilo, že má netřesk magické schopnosti. Jeho název je tak odvozen od pověry, která říká, že kdo má tento sukulent na střeše, tam blesk netřeskne. Latinský název je sempervivum, což zase značí věčný život. Jedná se o velmi nenáročnou rostlinu, která se vysazuje velmi často do skalek a ze svých růžic tvoří velké koberce. Zbarvuje se nejčastěji do zelena a do červena, setkáte se však třeba i s fialovým netřeskem. Netřesk má také léčivé účinky.
Vhodným stanovištěm je místo s propustnou půdou a s hodně sluncem. Dbejte na to, aby nebyl přemokřený a zajistěte potřebnou drenáž, vlhko nemá totiž rád. Na tohle myslete i při zalévání. Není potřeba netřesk zalévat moc a často. Má raději sušší prostředí. Hnojivo není potřeba, ale můžete mu malinko přilepšit tekutými organickými hnojivy.
Velmi častým druhem je netřesk střešní, který můžeme v Česku potkat ve volné přírodě. Je mrazuvzdorný a vykvétá růžovými květy. Velmi zajímavým druhem je netřesk pavučinatý, který vypadá, jako by byl pokryt pavučinou. Další druhy jsou netřesk vápnomilný, kavkazský nebo třeba Wulfenův či horský.
Nejjednodušší způsob je dceřinými růžicemi. Jedná se o drobnější malé růžice, které vyrůstají okolo starších rostlin. Vyčkejte do léta a poté stačí malé růžice s kouskem výběžku odlomit a jednoduše zasadit na nové stanoviště. Jemně zalejte a těšte se na novou rostlinu.
Výhodou je, že pro ujmutí nepotřebuje netřesk kořeny. Stačí vzít růžici, položit na hlínu a jemně zahrnout. Růžice se sama ujme a zakoření.