logo panemzahrady

10 kroků k založení nového trávníku

Doba čtení 4 minuty

Všichni se chceme procházet po krásném anglickém zeleném trávníku. Co proto ale musíme udělat? Jak si takový hezký trávník vůbec založit?

1. Zvolte správnou dobu pro osev

Ideální doba pro výsev nového trávníku je v období od dubna do května. Půda je ještě stále mírně vlhká – což bude osivu svědčit – ale zároveň již venku nemrzne.

2. Zvolte správné travní semeno

Rozmyslete si, jaký trávník chcete vlastně pěstovat. Chcete spíše okrasný a jemný trávník? Pak zvolte okrasný druh. Chcete spíše, aby trávník vydržel běhání a jinou námahu? Pak je ideální volbou zátěžový trávník. Potřebujete zatravnit abnormálně velkou plochu? Největší úspěch budete mít s krajinným trávníkem.

3. Vhodná půdu pro výsev trávníku

Ne všechny půdy jsou pro trávu ideální. Tráva potřebuje, aby byla půda propustná, bohatá na živiny a ne příliš těžká. Pokud máte tedy na zahradě spíše jílovitou půdu, přimíchejte do ní travní hrubozrný písek. Jako bonus je to, že se v písku nedaří plevelu. Dále můžete zvážit použití trávníkového substrátu.

4. Odstraňte plevel

Půda je potřeba předem připravit. Abyste měli hezký trávník, je potřeba zbavit se především plevele. Aby se plevel nevracel a neprorůstal do nového trávníku, je ideální volit odstranění chemické. Následně nechte půdu zhruba dva týdny odpočívat. Poté odstaňte mechanicky plevel, na který chemikálie nestačila.

5. Odstraňte překážky

Jestli chcete krásný rovný trávník, musíte odstranit nežádoucí předměty jaké třeba kameny nebo kořeny. Dále je potřeba trávník urovnat – hrbolů v již vyrostlém trávníku se následně zbavuje špatně.

6. Hnojení trávníku

Tráva má ráda živiny a nepohrdne hnojením. Některá travní semena mají hnojivo již v sobě – nemusíte tedy nic řešit. Ne u všech to tak však je. Posypejte plochu hnojivem na trávníky, zapravte, zalijte a můžete začít se setím.

7. Setí trávníku

Trávu můžete zasít ručně nebo nějakým rozmetadlem. Na malou plochu je rozmetadlo zbytečné, na velkou se již vyplatí. Snažte se, aby byla celá plocha pokryta rovnoměrně a hustě. Konkrétní množství travního semena na m2 najdete zpravidla na obalu konkrétní směsi.

8. Zatlačit do země

Ideální je zahradní válec. Semena zatlačíte do země a zároveň dorovnáte poslední nerovnosti. Hloubka osevu by měla být maximálně několik milimetrů.

9. Zalévat, zalévat, zalévat

3-4 týdny je nutné pravidelně udržovat zasetý trávník vlhký. Ideální je kropení. Přímý proud vody by totiž mohl semínka vyplavit. Více o zavlažování trávníku.

10. Kdy poprvé sekat trávník?

Sekat poprvé trávu doporučujeme, až si budete jistí, že trávník sekačkou nevytrháte. Měl by mít alespoň osm centimetrů a měli byste použít dostatečně ostré nože sekačky.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram