Na podzim začíná zahrádkářům krušné období. Musí totiž celou zahradu zazimovat. Dost často se však zapomíná na velmi důležitý komponent zahrady - trávník. Jaké body tedy musíme splnit, abychom se na jaře mohli těšit na hezky nasazený trávník a jak správně na zazimování trávníku?
Odpověď zní: ano! Pokud by na trávníku přes zimu napadané listí zůstalo, riskujete, že trávník začne hnít. Z tohoto důvodu je dobré zbavovat se listí průběžně. Čím déle bude totiž na trávníku listí ležet, tím více hnilobu riskujete. Listy můžete odstraňovat buď manuálně hráběmi, nebo vrstvu přejet sekačkou na trávu nebo zvolte vysavač na listí, díky kterému se dostanete i na hůře dostupná místa. Podrcené listí se poté hodí na kompost, nepodrcené zase nahrňte na kořeny keřů a choulostivějších rostlin. Budou sloužit jako taková zimní peřina proti omrzlinám.
Ano, je to potřeba! Díky tomuto úkonu zvyšujete zásaditost půdy, která zabraňuje výskytu mechů, které mají naopak rády prostředí kyselé. Ale pozor. Nepřežeňte to. Půda nesmí být příliš zásaditá, to poté vyhovuje zase plevelům a pampeliškám. A kdy? Ideálně na podzim. Samozřejmě vápnit můžete přes celý rok, nicméně přes zimu se vápno postupně rozloží a máte připravený trávník na novou sezónu. Společně s vápnem poté zvažte použití hnojiva na bázi draslíku, které se rozkládají postupně.
Provzdušnění, neboli vertikutace, je velmi důležitá věc, kterou však spousta lidí podceňuje. Snad každý trávník bojuje s plevelem, mechem a zbytky ze sekání trávy. Tyto komponenty poté dohromady dávají tzv. plsť. Ta poté trávník začne pomalu dusit. Během vertikutace tuto plsť odstraníte, a tak bude mít trávník přístup ke vzduchu, bude lépe růst a nebude ho nic dusit. K provzdušňování se používá stroj zvaný vertikutátor. Při jeho používání jsou velmi podobné zásady jako při sekání trávy, o kterém jsme psali v jednom z předchozích článků. Je potřeba dodržet stáří trávníku alespoň tři roky, měl by mít cca 5 centimetrů dlouhý a půda by neměla být mokrá. Provzdušňujte na jaře a na podzim.