logo panemzahrady

4 typy zavlažování

Doba čtení 5 minuty

Existuje několik různých typů zavlažovacích systémů vhodných pro obytné nemovitosti, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Pokud jste majitel domu, který chce instalovat nový systém nebo vyměnit stávající, je důležité zvážit typ rostlin, které chcete zavlažovat, a složení půdy. Je také rozumné prostudovat všechny místní vyhlášky, které mohou upravovat návrh nebo použití vašeho zavlažovacího systému.

zavlažovací systémy

Příklady rezidenčních zavlažovacích systémů

Různé typy zavlažování lze rozdělit do dvou velkých kategorií:

Ty, které vysílají kapky vody do vzduchu, a ty, které dodávají vodu na úrovni země. V rámci každé kategorie může být návrh zavlažovacího systému jednoduchý nebo složitý, ruční nebo automatický a může být poměrně cenově dostupný nebo nákladnější.

Zde je několik základních příkladů zavlažovacích systémů:

Nadzemní zavlažovače

Tyto zavlažovače jsou pravděpodobně nejlevnější a nejsnadněji se nastavují, protože se připojují na konec hadice a táhnou se na místo, které chcete zavlažovat. Jsou univerzální a mohou účinně zavlažovat trávníky, půdní krytiny nebo hustě osázené zahradní plochy.

Nadzemní zavlažovače se nejlépe hodí do klimatických oblastí, kde dochází pouze k občasným obdobím sucha.

Nevýhody: Hlavní nevýhodou těchto typů zavlažovacích systémů, které dodávají vodu vzduchem, je plýtvání vodou. Tyto systémy ztrácejí účinnost v důsledku odpařování a dopadání kapek na tvrdé povrchy.

Zavlažovače v zemi

Tento zavlažovací systém určený pro dodávku vzdušné vody se spoléhá na podzemní potrubí a může vyžadovat odbornou instalaci. Většina těchto systémů je zcela automatizovaná a lze je naprogramovat tak, aby zavlažovaly tam, kde, kdy a v jakém množství si majitel domu přeje.

Automatizovaný systém zavlažování v zemi může být dobrou volbou pro zavlažování trávníků v oblastech náchylných k suchu.

Nevýhody: Kromě plýtvání vodou může být instalace a oprava zavlažovacích systémů v zemi poměrně nákladná. Vyžadují také běžnou údržbu, zejména v klimatických oblastech, kde teploty v zimě klesají pod bod mrazu.

Kapkové zavlažování

U tohoto zavlažovacího systému je pevná hadice nebo podzemní potrubí připojeno k řadě emitérů, které dodávají pomalý proud vody do přesně určených míst u báze rostlin. Tento způsob dodávky vody může být zdravější, protože nezavlažuje listy a nerozstřikuje na rostliny patogeny přenášené půdou. Z různých typů zavlažování jsou kapkové systémy nejšetrnější k vodě.

Nevýhody: Stejně jako u zavlažovačů v zemi je instalace kapkové závlahy nákladnější. Tyto systémy vyžadují údržbu. Nezbytný je také přívod čisté vody, aby nedošlo k ucpání emitérů.

Zavlažovací hadice

Další z typů zavlažování s dodávkou vody do země, zavlažovací hadice jsou univerzální a úsporné. Tyto perforované úseky pružné hadice lze umístit na vrchol země nebo zakopat pod mulč. Máčecí hadice lze dočasně použít v zeleninové zahradě nebo kolem nově vysazeného stromu. V obcích s regulovaným množstvím vody lze perforovanou hadici také rozřezat na úseky a spojit je se standardní zahradní hadicí a zajistit tak přesnější zavlažování.

Nevýhody: Děrovaná hadice prosakuje vodu po celé své délce, včetně prostor mezi rostlinami. To může podporovat růst plevele a plýtvání vodou. Vytvoření trvalejšího zavlažovacího systému šetřícího vodu pomocí úseků perforované hadice střídaných s pevnou hadicí může tyto problémy vyřešit, ale jeho zřízení je časově i finančně náročné. Děrované hadice mají také tendenci ztrácet tlak v blízkosti konce dráhy a na svazích často rozvádějí vodu nerovnoměrně.


Pokud se chcete dozvědět jak a kdy zalévat zahradu, tak si přečtěte náš další článek.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram