logo panemzahrady

Sekačka na trávu a její druhy

Doba čtení 4 minuty

V minulém článku jsme se zabývali pravidly pro sekání trávy. Čím ale vůbec trávu sekat? Pojďme se společně podívat na to, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých sekaček a která sekačka je pro vás nejvhodnější.

Sekačky můžeme dělit dle pohonu, a to na ruční, elektrické a motorové. Elektrické bývají levnější a mají poměrně snadnou údržbu. Nevýhodou je však nutnost elektrické přípojky a občas zavazející kabel. Motorové sekačky mívají lepší výkon a jsou flexibilnější, nicméně bývají hlučnější a dražší.

Vřetenová sekačka

Tyto sekačky zastřihují trávu dvěma břity. Můžeme to tedy přirovnat ke střihu nůžkami. Pokud jsou břity ostré a sekačka je správně seřízená, jedná se o velmi šetrný způsob sečení, který zanechává trávu svěží a sytě barevnou.

Rotační sekačka

Tyto sekačky bývají lehké a levné. Využívají se především na údržbu trávníků v okolí domů a v obytných zónách. Nevýhodou však je, že stébla trávy za pomoci rotujících nožů uráží, což může být pro stébla šok a potřebují tak delší čas na regeneraci.

Bubnová sekačka

Využívá se na velké plochy s vysokou trávou. Sekačce nevadí ani tvrdší stonky. Posečená tráva vám poté zůstane například na usušení pro zvířata. Princip je od ostatních sekaček odlišný. V přední části sekačky se vyskytuje buben s rotujícím talířem a 3-4 nože, které trávu useknou. Nastává zde stejný problém jako u sekačky rotační, kdy useknutí může být pro trávu šok.

Lištová sekačka

Stejně jako bubnové, tak i lištové sekačky se používají na velké plochy. Princip je ve dvou lištách, které společně stébla ustřihnou jako nůžky. Regenerace je pro trávu díky tomu snadnější. Výhodou je také široký záběr. Nevýhodou je cena a při větším množství trávy také asistence dalšího člověka.

Strunová sekačka

Tyto sekačky se používají k sečení špatně přístupných míst – a to zejména v okolí plotů, obrubníků atd. Princip je takový, že rotující struna usekne stéblo trávy. Nevýhodou je, že je zde větší riziko úrazu.

Robotická sekačka

Těší se v poslední době velké oblibě. Má zabudovanou vlastní řídící jednotku, je tedy schopná sekat sama bez dozoru člověka. Hodí se na menší plochy bez překážek. Nemá však většinou tak velký výkon.

Mulčovací funkce

Některé sekačky mají navíc mulčovací funkci. To znamená, že drtí trávu na malé kousky, vyhazují ji na trávník a přírodně jej tak hnojí. Mulčování je však potřeba zvážit. Pro okrasné trávníky se nemusí jednat o nejlepší způsob, kvůli snadnějšímu roznášení plevelů.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram