logo panemzahrady

Sekat trávník nemusí být věda

Doba čtení 4 minuty

V minulém článku jsme psali o tom, jak založit nový trávník. Následně začíná velká starost o to, co vlastně dělat, aby trávník správně prospíval. Jedno z velkých témat je tedy sečení trávy. Dnes se podíváme na to, jak sekat trávník.

Proč sekat trávník?

Důvod je poměrně jasný. Nikdo asi nechce na své zahradě přerostlou džungli. Údržba je tedy důležitá zejména z estetického hlediska. Důležité je to však i kvůli množení, respektive spíše nemnožení, plevele. Na přerostlých plochách se totiž velmi dobře daří náletovým dřevinám, které se vám poté mohou rozmnožit do celé zahrady. Dalším důvodem je také podpora přirozeného zahušťování trávníku.

Kdy a jak často sekat trávník?

  • Na jaře můžete sekat i jednou týdně. Jakmile nastanou velká tepla a trávník začne být sušší, je potřeba intervaly mezi sečeními malinko prodloužit, aby se trávník zbytečně nevysiloval. Snažte se však dbát na pravidelnost a sledujte rychlost růstu – různé druhy a různě staré trávníky rostou různě rychle.
  • Doporučuje se nesekat při vysokých teplotách. Rostliny jsou přeci jen po sekání oslabeny a díky vedru by pro ně bylo náročnější se vzpamatovat.
  • Mějte také na paměti, že není dobré sekat trávník příliš často a příliš nakrátko. Může se stát, že trávník zastaví svůj růst, začne uvadat, přestane být zelený a také nebude hustý a v prázdných místech zakoření plevel.
  • Minimální délka by měla být tři centimetry a celkově byste neměli posekat trávu o víc jak 1/3 stávající délky. Pokud bude váš trávník již opravdu vysoký, sekejte na několikrát a postupně. Vyšší porost si lépe udrží vodu a nebudete mít tolik práce se zavlažováním.
  • Vyhněte se sekání trávy, když je mokrá. Nejen, že byste mohli poškodit trávník, ale především vám hrozí nebezpečí. Jak je známo – voda a elektrické sekačky se nemají moc v lásce.
  • V trávě často sídlí i prospěšný hmyz. Nebraňte se tedy ostrůvkům s lučním kvítím.  

Kdy poprvé sekat trávník na jaře?

Spousta lidí vytáhne sekačky až v červnu a v srpnu už je zase uklidí. Tento postup je však špatný. Trávník roste již od jara a roste až do podzimu. Kdy přesně začít záleží na mnoha podmínkách. Berte sekačku však do ruky jakmile se oteplí a trávník má mezi 5-10 centimetry. Většinou se jedná o začátek dubna. No a kdy naposledy sekat trávník před zimou? Funguje to úplně stejně, jen naopak. Sekačku odložte, jakmile se začne ochlazovat, a když tráva přestane růst. Většinou se jedná o období přelomu října a listopadu.

3 nejdůležitější pravidla sečení

  • Mějte ostré nože sekačky
  • Nesekejte příliš nakrátko
  • Sekejte pravidelně

A na to, jak vybrat sekačku, se podíváme zase někdy příště...


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram