logo panemzahrady

Příprava trávníku na zimu

Doba čtení 3 minuty

Příprava trávníku na zimu může znamenat rozdíl mezi průměrným trávníkem na jaře a zdravým, vitálním trávníkem. Na mnoha místech není potřeba trávník v zimě ošetřovat. Jednoduše ho necháte spát a necháte ho přikrýt sněhem. Než se tak ale stane, proveďte kroky k zazimování trávníku, aby příští rok lépe rostl.

zazimování trávníku

Zazimování trávníku

Než trávník přejde do klidového režimu a přestane pro tuto sezónu růst, je třeba provést několik důležitých kroků, které jej připraví na zimu a další vegetační období.

  • Provzdušnění: Každý trávník potřebuje jednou za několik let provzdušnit a na podzim je ten správný čas. Tento proces trochu rozruší půdu a umožní, aby se ke kořenům dostalo více kyslíku.
  • Hnojení: Na podzim je také vhodná doba na přihnojení, aby byl trávník před zimou zdravý. Kořeny si tyto živiny uloží v době vegetačního klidu a využijí je na jaře, až přijde čas opět růst.
  • Sekejte dlouho: Pokračujte v sekání trávníku, který stále roste, ale nastavte ho tak, aby byla výška trávy delší, asi 8 cm nebo více. Před nástupem pravého klidu však proveďte poslední sečení. Pokud je tráva příliš dlouhá, když ji zasype sníh, stává se náchylnou k houbovým chorobám.
  • Sbírejte listí: Pokud listí zůstane na trávě příliš dlouho před nástupem vegetačního klidu, může ji zahubit a také se z ní stane kašovitá hmota. Po celý podzim hrabejte a sbírejte listí ke kompostování.
  • Znovu zasejte: Podzim je vhodnou dobou pro dosetí všech holých míst v trávníku, protože počasí je chladnější a vlhčí.
  • Zalévejte podle potřeby: V teplejších klimatických oblastech, kde tráva zůstává v zimě zelenější, zalévejte, když je počasí obzvlášť horké nebo suché. Trávník nebude potřebovat tolik vody jako v létě, ale určité množství vody pomáhá udržet trávník zdravý.
  • Vysejte zimní trávu: V teplých oblastech můžete nechat trávník spát a ponechat ho v nezměněném stavu s občasnou zálivkou nebo můžete zasít zimní trávu. Zelený trávník v zimě je atraktivní, ale vyžaduje průběžnou údržbu. Vysejte například ozimé žito, které rychle roste a dodá trávníku zeleň.

Více článků k péči o trávník


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram