Zahradní kosatce neboli iris, jsou na pěstování poměrně nenáročné rostliny, které zvládnout i zahradníci začátečníci. Jsou ale věci, které jim musíte dopřát. Jaké to jsou a jak se postarat o to, aby vám dělaly radost co možná nejdéle?
Ideální pro zasazení je období duben-květen již přímo na venkovní stanoviště. Kosatce vyrůstají buď z cibulek nebo z oddenků. Cibulky kosatců se dají bez problémů sehnat v zahradnictvích a při výsadbě si dejte pozor, abyste je nezasadili příliš hluboko. Naopak oddenky by měli ze země lézt. U kosatců také platí, že pokud chcete, aby byly stále krásné a měly velké květy, je dobré je jednou za čas přesadit. Ideální na přesazování kosatců je srpen.
Ideálním stanovištěm je pro ně polostín a závětří. Ideální půdou je provzdušněná pískovitá nebo štěrková. Naopak naprosto nevhodné jsou těžké jílovité půdy.
U kosatcu platí v otázce zalévaní pravidlo „radši méně, než více“. Jsou náchylnější k uhnívání, proto si dávejte pozor, aby nebyl kosatec ulit nebo příliš přemokřen. Kosatce mají rády přírodní hnojení s obsahem fosforu, a to především na jaře. Máte-li k dispozici vlastní kompost například s posečenou trávou, můžete se těšit na velké květy. Pozor si však dejte na hnojiva s obsahem dusíku. Kosatce mají poté malé a často zažloutlé květy.
Po odkvětu uřízněte stvoly nad zemí, zelené listy ponechte a průběžně odstraňujte suché listy. Na zimu poté ustřihněte veškeré listy a zbylý oddenek zasypejte pískem.