logo panemzahrady

Pestrobarevné druhy blýskavek

Doba čtení 3 minuty

Je to jako u každé rostliny. Spoustu druhů a kultivarů, ale také barev, vzorů, podmínek pro pěstování… Ani u blýskavek to není jiné. Existuje totiž přes 60 druhů tohoto keře. Jaké jsou ale nejznámější druhy blýskavek?

Společné znaky blýskavek

Většina blýskavek má společné znaky, a to především: zelenou, oranžovou a červenou barvu listů, bílé květy a červené plody, které nejsou ani jedovaté, ale ani jedlé. Listy také kromě drobné výjimky neodpadávají. Dále mají rády kyselou, živnou, vlhkou, ale dobře propustnou zeminu, slunné stanoviště a mírnou zálivku i v zimě, když nejsou mrazy.

Blýskavka Fraserova

Tento druh je nejznámější, nejoblíbenější a nejčastější. Dorůstá až 4 metrů a jedná se o velmi hustý keř. Nejoblíbenějším kultivarem je „Red Robin“. Tato odrůda získala dokonce ocenění AGM (Award of Garden Merit) od anglické Královské zahradnické společnosti (RHS) za odolnost, krásu a spolehlivost. Existuje však i zakrslá verze, a to „Little Red Robin“. Tento kultivar dorůstá zhruba metr. Při rašení mají listy krásnou sytou červenou barvu, poté přechází do bronzové a na závěr v tmavě zelenou.  

Blýskavka Davidova

Vzhledem se velmi podobá odrůdě Red Robin, nicméně listy jsou užší a díky tomu, že se nejedná o vyšlechtěnou odrůdu, tak je i o něco málo odolnější. Tento druh má ještě jeden název, a to strangwaysovka.

Blýskavka chlupatá

Latinským názvem Photinia villosa je jeden z nejznámějších druhů blýskavky, ale paradoxem je, že v zahradách ho moc často nenajdete. Vyznačuje se chloupky na listech a jedná se o středně vysoký keř. Standardní délka se pohybuje mezi 2-3 metry. Od jara po léto se můžete těšit na sytou zelenou barvu listů. Na podzim se zbarví do hnědých, oranžových a červených odstínů a listy poté opadají. Jedná se tak o jeden z mála druhů blýskavky, která není celoroční. Stejně jako jiné druhy, má i blýskavka chlupatá bíle květy a následně červené plody.

A jak blýskavky blýskavku? To už jsme si řekli v minulém článku.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram