Pivoňky jsou jednou z nejoblíbenějších rostlin. Jsou krásné, efektní, krásně voní a mají také léčivé účinky. Připravili jsme si pro vás souhrn toho, co potřebujete o pivoňkách vědět.
Pivoňka neboli Paeonia je trvalka pocházející z čeledi pivoňkovitých. Rozlišujeme bylinné pivoňky a dřevité pivoňky. Pěstují se pro okrasu, ale i pro léčebné účinky. Využívají se zejména okvětní lístky a kořen. Z listů se vaří čaj, který zmírňuje menstruační obtíže, epilepsii, pomáhá při zácpě i průjmech, ale přidává se i do všelijakých krémů a kosmetických přípravků kvůli podpoře elasticity kůže a hydrataci.
Volte stanoviště chráněné před větrem a v polostínu nebo na mírném slunci. Půda by měla být propustná a lehce kyselá. Dobře si rozmyslete, kam pivoňku zasadíte. Nemá totiž ráda přesazování. Zalévejte pravidelně, ale ne příliš. Pivoňky nemají rády přílišné přemokření. Pivoňka roste pozvolně. Na velké plné květy se můžete těšit zhruba po třech letech. Poté již je ale pivoňka nenáročná a bude vaši zahradu zdobit spoustu let.
Jak jsme si již řekli – pivoňky dělíme zejména na bylinné a dřevité. Bylinné jsou vhodné zejména do vázy, protože mají měkký stonek a dorůstají několik desítek centimetrů. Dřevité jsou poté vhodné jako keř na zahradu. Mají dřevitý pevný stonek a dorůstají až dvou metrů.
Mají spousty barev, ale i tvarů. Volit můžete z pivoněk růžových, červených, bílých, a spousty dalších. Tvary květů poté mohou být plnokvěté, ale existují i druhy s pouze jednou řadou okvětních listů.
Nejčastější druh je pivoňka lékařská. Pěstuje se jak pro svůj vzhled, tak pro léčivé účinky, nicméně je třeba dbát na dávkování. Velmi známý velkokvětý druh pivoňky je pivoňka čínská. Existuje však i spoustu dalších druhů, jako třeba pivoňky koprolistá nebo třeba dřevitá.
Na květy nové pivoňky si možná chvíli počkáte, ale stojí to za to. Pivoňka se dá navíc množit různými způsoby a je jen na vás, který vám bude vyhovovat. Volte rostlinu starou alespoň šest let. Množit můžete pomocí semen, dělením trsů, hřížením, řízkováním, ale i roubováním. Vice o jednotlivých způsobech množení jsme zpracovávali v jednom z předchozích článků.