logo panemzahrady

Nejlepší pokojové rostliny pro začátečníky

Doba čtení 12 minuty
pokojové rostliny

Pokojové rostliny jsou skvělým a krásným doplňkem každé domácnosti. Udržují čistý a svěží vzduch, dodávají prostorům jasné barvy a jsou přirozeným doplňkem.

Mnoho pokojových rostlin je přímo stvořeno pro začátečníky. Pokud si však nejste jisti svými schopnostmi pěstovat a udržet zdravépokojové rostliny, nezoufejte! Pokud si nejste jisti, kde začít, tento praktický průvodce vás provede vším, co potřebujete vědět, abyste si mohli vypěstovat několik pokojových rostlin.

Seznam nejlepších pokojových rostlin pro začátečníky

Pokud hledáte pokojové rostliny, které jsou nenáročné a obtížně se hubí, toto jsou jedny z nejlepších možností. Nejenže jsou to skvělé rostliny na pěstování, ale jsou také odolné a budou dobrými startovacími rostlinami. Pokud budete mít s těmito rostlinami úspěch, můžete se pustit do náročnějších pokojových rostlin.

Šplhlavník je dobrá pokojová rostlina pro začátečníky

Šplhavník

Jasně zářivá rostlina se světle zelenými listy zaručeně rozsvítí každý interiér i vaši zelenou džungli. Tomuto druhu dopřejte dobře osvětlené stanoviště bez přímého slunce a dávejte pozor na přelití.

Pokud je však pěstujeme v květináči, stále poroste, ale mnohem menší rychlostí. Aby se zabránilo jejich přerůstání, lze je občas zastřihnout. V případě potřeby je můžete také zakořenit ve sklenici s vodou a vytvořit tak nové rostliny.

Jednou z nejodolnějších pokojových rostlin pro začátečníky by měl být Zelenec

Zelenec

Zelenec snadno roste v koších nebo květináčích a má dlouhé tenké obloukovité listy. Na dlouhých listech má také odnože, které lze v případě potřeby použít k vytvoření nových rostlin.

Protože Zelenec není náročný na světlo, teplotu ani vodu, lze je snadno pěstovat a patří k nejodolnějším rostlinám na tomto seznamu. Jsou také skvělým dárkem, takže zvažte založení nových rostlin z odnoží a jejich darování.

Sukulenty a kaktusy jsou oblíbenou volbou pokojových rostlin pro začátečníky.

Kaktusy a sukulenty

Pokud patříte mezi domácí pěstitele, kteří vždy zapomenou své rostliny zalévat, pak jsou tyto druhy pravděpodobně dobrým nápadem. Existují desítky odrůd sukulentů a kaktusů, které snadno najdete v zahradnických centrech. Obecně se jedná o rostliny určené do suchých podmínek.

Některé mohou mít trny, i když mnohé je nemají. Agáve i aloe jsou oblíbené sukulenty k pěstování. Nejlépe se jim daří při jasném světle a malém množství vody, ale vyžadují jen velmi málo péče. Některé druhy také vytvářejí krásné květy, takže jsou skvělou volbou.

Bromélie jsou opravdu krásné pokojové rostliny, které jsou skvělé pro začátečníky.

Bromelie

Tyto rostliny se ne vždy dostanou na seznam snadno pěstovatelných rostlin, ale neprávem. Je obtížné z nich vymámit květ, protože ke kvetení vyžadují hodně tepla a hodně vody.

Mnoho druhů má však krásné listy, které jsou krásné. I když se vám nemusí dařit, aby vykvetly příliš často, jsou to pěkné rostliny samy o sobě a stále odolné.

Péče o pokojové rostliny: Základní informace o pěstování rostlin

Péče o pokojové rostliny může být složité a nebo jednoduché, ale pokud podniknete několik kroků, abyste se ujistili, že mají správné prostředí, bude to mít významný vliv pro jejich zdraví. Toto jsou základní prvky, které každá pokojová rostlina potřebuje:

 1. Světlo:
  Pokojové rostliny obvykle potřebují hodně, středně nebo slabé světlo. Když si rostlinu koupíte, na visačce na ní bude uvedeno, jaké množství světla potřebuje. Pokud tomu tak není, zeptejte se v místním zahradnictví / květinářství nebo si to před nákupem vyhledejte.
  Protože rostliny mohou bez dostatečného světla uhynout, ujistěte se, že plánujete umístit rostlinu do prostoru, kde bude mít dostatek světla. Rostlina s vysokým stupněm osvětlení potřebuje pět a více hodin přímého slunečního světla, zatímco pokojová rostlina s nízkým stupněm osvětlení může žít v místnosti bez oken.
 2. Zalévání:
  Všechny rostliny potřebují ke svému životu vodu. Některé rostliny, například sukulenty, je třeba zalévat pouze tehdy, když je půda vyprahlá. Většinu rostlin je však třeba zalévat, když je vrchní část půdy suchá.
  Většinu rostlin je vhodné zalévat 1-2krát týdně.
  Pokud u rostliny nejsou uvedeny konkrétní pokyny pro zalévání, řiďte se tímto pravidlem.
 3. Hnojivo:
  Pokojové rostliny potřebují ke svému růstu hnojivo, proto je důležité jim toto palivo dodávat. Hnojivo můžete použít prostřednictvím vody tak, že ho do ní přidáte přibližně jednou za měsíc. Pokud chcete používat hnojivo s pomalejším uvolňováním, můžete ho přidávat do půdy rostlin každé 2 až 3 měsíce. Obě metody je výborné používat, ale vyberte si tu, která vám nejlépe vyhovuje.
 4. Teplota:
  Pro někoho překvapivě je většina pokojových rostlin tropickými rostlinami a nesnáší nižší teploty. To znamená, že venku se jim pravděpodobně nebude dařit, zejména při nižších teplotách.
  Pokojovým rostlinám se obvykle nejlépe daří při teplotách mezi 18-24 stupni.
  Mohou být schopny snášet teploty až 13 stupňů, ale obvykle ne dlouho. Pokud máte v zimních měsících tendenci udržovat doma chladněji, zkuste rostliny ponechat nebo přemístit do místnosti, která je o něco teplejší.

Udržování čistoty pokojových rostlin

Jednou z oblastí, která je často opomíjena, je udržování čistoty pokojových rostlin. Přestože se jedná o pokojové rostliny, které se snadno udržují při životě, vyžadují občasnou údržbu. Jejich čištěním je nejen udržíte zdravé, ale budete mít také jistotu, že zachytíte případné škůdce, pokud jsou přítomni.

Běžné metody udržování čistoty pokojových rostlin

Níže bude uvedeno několik metod a u všech těchto kroků je důležité mít na paměti, že při čištění nepoužívejte příliš velkou sílu, protože by mohlo dojít k poškození rostliny.

Nejběžnější metodou bude jemné čištění rostliny pomocí postřikovače.K postřiku listů použijte zředěnou směs základního prostředku na mytí nádobí.
K čištění listů použijte prachovku.V případě potřeby otřete listy vlhkou papírovou utěrkou.

Na listech pokojové rostliny se mohou hromadit nečistoty a prach stejně jako na jiných rostlinách, proto je občas nebo když si všimnete, že začínají vypadat matně, vyčistěte.

Zasazování pokojových rostlin do květináčů

V závislosti na tom, kde jste pokojové rostliny zakoupili, je možné, že je budete muset přesadit. Může se jednat o obyčejnou plastovou nádobu, která je vhodná pro dočasné použití, ale z dlouhodobého hlediska může rostlině škodit.

Možná bude také nutné přidat další zeminu, což může být také důležitý faktor.

Květináče doporučené pro pokojové rostliny

Terakotové květináče

Terakotové květináče nejsou nutné, ale vždy jsou dobrou volbou, protože pomáhají regulovat úroveň vlhkosti v květináči. Obecně jsou dobrou volbou keramické květináče.

V závislosti na svém osobním stylu si můžete vybrat preferovaný květináč. Ujistěte se však, že má na dně nádoby otvory pro odvodnění. V případě potřeby můžete pod květináč umístit drenážní nádobu, aby se voda nedostala na podlahu.

Zemina pro rostliny v květináčích

Zemina pro rostliny

Obecně platí, že pro vaše rostliny bude dostačující zemina pro květináče, která je univerzální. Rostliny, jako jsou kaktusy a sukulenty, však obvykle potřebují speciální směs. Vyžadují půdu, která je samodrenážní.

V místním zahradnickém centru najdete oba typy zeminy a bývají dobře označené, abyste věděli, co kupujete. Pokud si nekoupíte rostlinu, která má specifické požadavky na půdu, postačí vám obecná zemina pro květináče.

Může být také potřeba pravidelně měnit zeminu rostlin v květináčích, protože tento úkon může zajistit větší přístup vzduchu ke kořenům a obnovit živiny v půdě. Informace o dalších důvodech, proč je prospěšné měnit zeminu hrnkových rostlin, jsou blíže vysvětleny v tomto článku, který jsem napsal. Neváhejte se na ně podívat zde.

Předcházení běžným problémům s pokojovými rostlinami

Pokud budete dodržovat tyto kroky, vaše pokojové rostliny budou pravděpodobně zdravé. I ti nejtalentovanější zahradníci však občas narazí na problémy. Existuje několik běžných problémů, které mohou pokojové rostliny potkat.

 1. Překrmování pokojových rostlin
  Jedním z poměrně častých problémů je překrmování. Příliš mnoho dusíku v půdě z hnojiva způsobí, že rostlina sice poroste, ale její růst bude měkký.
  Tím se stává náchylnější k chorobám, proto nehnojte více, než je třeba. Pokud je to nutné, nastavte si v telefonu nebo kalendáři upomínku, abyste věděli, kdy máte rostliny přihnojit.
 1. Přelévání pokojových rostlin
  Totéž platí pro zalévání. Příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů a dalším chorobám. Přestože většinu rostlin je třeba zalévat jednou až dvakrát týdně, vypěstujte si zvyk kontrolovat stav půdy před zaléváním.
  Většina rostlin by měla mít před zaléváním vrchní vrstvu půdy, která se zdá být suchá. Některé rostliny mohou potřebovat více vody, ale není to extrémně časté.

Pokud rostlina opadává, je to známka toho, že nemá dostatek půdy.

Jemné testování půdy prsty vám může poskytnout mnoho informací o potřebě zalévání. Pro dosažení nejlepších výsledků se snažte získat zvyk zalévat jednou až dvakrát týdně.

Závěr o nejlepších pokojových rostlinách pro začátečníky

Všechny tyto informace mohou být pro začátečníky v pěstování rostlin příliš zatěžující, proto bych vám rád připomněl, že jádro zahradničení a pěstování rostlin se točí kolem lásky k rostlině a jejímu růstu! Samozřejmě ne každé rostlině se zpočátku bude dařit, proto si tento proces užívejte a zároveň si všímejte, jak se jim daří za konkrétních podmínek.

Možná budete překvapeni, jak snadná může být jejich péče a údržba, zvláště když jste si zahradnický život usnadnili. Doufejme, že tyto tipy pro vás budou přínosné a pomohou vám s dobrou prací při péči o rostliny. I začátečníci mohou pěstovat zdravé rostliny a tento obecný průvodce vám může pomoci začít.

Pokud se vám tento článek líbil, nezapomeňte se přihlásit k odběru v níže uvedeném formuláři, abyste byli informováni o dalším obsahu a novinkách!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram