logo panemzahrady

Sasanky: Jaké druhy vybrat a jak je pěstovat?

Doba čtení 4 minuty

Od sněhově bílé přes lehounce narůžovělou až po odstíny modré. Sasanky jsou jedny z nejoblíbenějších trvalek, které vám díky své pestré barevné škále oživí snad každou skalku. Vybrali jsme 3 druhy, které vám i s minimální péčí porostou jako o závod

Sasanky

Sasanka lesní

Sasanka lesní

Tahle kráska byla ještě před několika desítkami let častou ozdobou slunných strání a okrajů lesů. Teď je sasanka lesní ohrožený druh a v divoké přírodě na ni jen tak nenarazíte. Pokud by se vám přeci jen poštěstilo, doporučujeme ji obdivovat pouze z dálky – jejím sběrem totiž riskujete pořádnou pokutu. Místo pátrání na stráních se proto raději poohlédněte v zahradnictvích.

Sasanka lesní – pěstování

Trvalku vysaďte na slunné či polostinné místo do propustné, vlhčí, mírně zásadité půdy. Sasanka lesní kvete od května do června, kdy se umí vyšplhat do výšky kolem 30 cm. Nejlépe vám pak vynikne na okrajích skalek.

Naše klimatické podmínky jsou pro sasanku lesní naprosto ideální. Jakmile zakoření, nemusíte jí věnovat zvláštní péči, přes zimu ji pak stačí překrýt trávou nebo chvojím a na jaře vám zase krásně rozkvete.

Sasanka vábná

Sasanka vábná

Modrý klenot mezi trvalkami. Zatímco velká část sasanek kvete čistě bílou barvou, tenhle druh se může pochlubit nádherným modře-fialovým odstínem. Sasanka vábná vám skvěle osvěží skalku, bez obav ji ale můžete vysadit i do štěrkových záhonů nebo podrostů vyšších okrasných dřevin.

Sasanka vábná – pěstování

Pro sasanku vábnou vyberte pěkné, polostinné stanoviště s humózní, dobře propustnou půdou bohatou na živiny. Pokud budete mít šťastnou ruku a vysadíte ji do skutečně kvalitní půdy, sama se rozroste do krásných, fialově rozkvetlých ploch.

Podobně jako její lesní kolegyně, ani sasanka vábná není náročná na pěstování, pozor si dejte jen ve chvíli, kdy udeří delší sucha – bude potřebovat více péče a pravidelnou zálivku. Na zimu pak čerstvě zasazenou sasanku zakryjte listím nebo chvojím.

Sasanka japonská

Sasanka japonská

Nechte rozkvést svou zahrádku i na podzim. Osvědčenou klasikou babího léta jsou astry a chryzantémy, co je ale doplnit novým přírůstkem? Sasanka japonská vám prosvětlí i stinnější koutky a zbarví vaše pozdní léto do růžové a bílé.

Sasanka japonská – pěstování

Sasance japonské nejvíce svědčí polostinná či stinná místa. Pokud byste ji přeci jen chtěli zasadit na slunnější stanoviště, zajistěte jí dostatečně vlhkou půdu. Obecně vzato pak platí, že jí bude vyhovovat lehká, písčitá a mírně kyselá půda.

Ani sasanka japonská nepatří k náročným rostlinám. Nejvíce trpělivosti od vás bude vyžadovat při výsadbě, kdy potřebuje dostatek času pro pořádné zakořenění. Odměnou vám pak bude odolná trvalka, která vám bude dlouhé roky prosvětlovat zahradu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram