logo panemzahrady

Skoro kouzelný netřesk

Doba čtení 3 minuty

Netřesk je velmi oblíbenou a extrémně nenáročnou rostlinou. Nachází se snad na každé zídce či skalce a zbarvuje se do různých odstínů. Kde ale vznikl jeho název nebo co byste o netřesku měli vědět?

Co je tedy netřesk zač?

Netřesky jsou sukulenty. To znamená, že dobře snáší sucho, teplo, slunce, ale i třeba málo zeminy. I bez půdy či vláhy se s velkou pravděpodobností můžete těšit na velké „růže“. Proč růže? Protože přesně takový tvar může netřesk připomínat. Některé druhy mají tvary poněkud jiné, ale tomu se věnujeme v článku o druzích netřesku. Dle druhu se poté liší í velikost této rostliny, ale růžice netřesku mívají zpravidla 5-8 centimetrů. V průběhu několika let se můžete těšit i na květní lodyhu, která vyrůstá ze středu netřesku a je porostlá lístky.

Netřesk můžete pozorovat v mnoha barvách. Setkat se můžete se zeleným, hnědým, červeným či fialovým. Barva závisí na množství světla. Netřesky, které jsou pestrobarevnější, bývají zpravidla vysazeny na slunečných místech. Barvu dále ovlivňují i srážky nebo množství živin v půdě.

Netřesk venku i doma

Pokud nemáte skalku a chcete si netřesk pěstovat v bytě, pak to není problém. Nemusíte se bát umístit netřesk do květináče. To je navíc výhodné i díky jeho využití. Listy netřesku se totiž přikládají na popáleniny, různá poranění, ale přidávají se například i do koupelí pro změkčení kůže a jeho čistící účinky na pleť. Listy netřesku jsou dokonce jedlé.

Magické vlastnosti netřesku

Lidé dříve věřili v kouzelné schopnosti netřesku, a to především z důvodu léčivých vlastností a také proto, že rostl na střeše. Lidé věřili, že netřesk na střeše je ochrání proti tomu, aby do jejich domu uhodil (třeskl) blesk. Díky této pověře byl poté odvozen i název netřesk. Latinský název "sempervivum" znamená zase "věčně živý".


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram