logo panemzahrady

Spoustu způsobů množení pivoněk

Doba čtení 3 minuty

Pokud už víte, jak pivoňky pěstovat, jaké mají léčivé účinky a zamilovali jste si je stejně jako my – pak už nám chybí shrnout téma poslední – množení pivoněk.

Již jsme si dřivé řekli, že existují pivoňky bylinné a dřevité. Ani u jednoho druhu se však bohužel nejedná o rychlý proces množení a na svoje pivoňky si budete muset počkat. Na druhou stranu se takové čekání vyplatí, protože ta krása, kterou si vytvoříte, je nezaměnitelná. Ve většině případ platí, že krásné květy na nové rostlině uvidíte až za dva či tři roky, mějte tedy trpělivost.

Pro množení je optimální rostlinka stará minimálně šest let a konec srpna. Zvažte také stanoviště, kam novou rostlinu zasadíte. Pivoňky totiž nemají rády přesazování.

Množení semeny

Hned na úvod zmíníme ne příliš doporučovaný způsob množení – množení pivoněk semeny. Nedoporučuje se z toho důvodu, že se jedná poměrně o zdlouhavý a náročný proces a nic vám nezaručí, že rostlina nebude slabá. Většina semen není totiž dobře vyvinutá. Využívají ji především zahradnictví kvůli vypěstování nových botanických druhů.

Dělení trsů pivoněk

Nejčastější a hlavně nejúspěšnější způsob. Základem je vykopnout celý trs pivoněk. Dávejte pozor, abyste neporanili rostlině pupeny. Ostrým nožem odřízneme sazenice – nemusíte se bát, poznáte, kde říznout. Čím víc bude mít kořenů, tím lépe. Rány ošetříme, necháme zaschnout a za dva dny sázíme.

Hřížení pivoněk

Využívá se u dřevitých pivoněk. Dlouhé větve jemně zohněte k zemi a zahrňte hlínou. Po zhruba dvou letech budete mít k dispozici svoje sazenice.

Řízkování pivoněk

Využívá se u bylinných pivoněk a funguje stejně jako řízkování jiných rostlin. Co to vlastně je, a jak funguje, jsme si vysvětlovali v článku o množení blýskavek. Jen málo pivoňkových řízků se však ujme a vykvete.

Roubování pivoněk

Tento způsob se využívá u pivoněk dřevitých. Obecně se do něj však pouštějí zkušenější pěstitelé. Úspěšnost nebývá tak vysoká a celý proces trvá dlouho. Nejvhodnější se jeví roubování dřevité pivoňky na kořeny těch bylinných. Potřebujete omyté a dostatečně dlouhé kořeny a roub bez listů. Roubujte do rozštěpu a nezapomeňte následně ošetřit páskou a voskem. Tomu, jak správně roubovat rostliny, se budeme věnovat zase někdy příště.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram