logo panemzahrady

Nenáročné ovocné stromy pro pěstování na dvoře

Doba čtení 4 minuty

Pokud jste někdy snili o pěstování ovocných stromů, je to zcela možné, i když nemáte hektary půdy. Stačí malý dvorek nebo dokonce květináč na balkoně.

citrónovník

Není nic sladšího než ovoce vypěstované z vlastního stromu. Mnoho odrůd je totiž nenáročných na pěstování a údržbu a většina z nich kromě plodů přináší i krásné květy a přitahuje na vaši zahradu užitečné opylovače.

Když si kupujete ovocný stromek, zeptejte se, zda je samosprašný, nebo potřebuje opylovače. A mějte na paměti, že arboristé mohou stromy, které potřebují opylovače, často naroubovat na stromy, které se opylují samy, čímž se strom v podstatě stane samoopylujícím.

Důležité je také ujistit se, že druh, který chcete, může skutečně prospívat ve vaší pěstitelské zóně a hodí se do vašeho prostoru. Do větších prostor se vejdou stromy standardní velikosti, zatímco květináče a menší prostory jsou vhodné pro stromy trpasličí velikosti. Mějte na paměti, že může trvat několik let (nebo i déle), než strom začne skutečně plodit.

Podívejme se na některé ovocné stromy s nízkými nároky na údržbu, které jsou k dispozici domácím zahrádkářům.

Snadno pěstovatelné ovocné stromy

Fíkovníky

Fíkovník


Pokud s pěstováním ovocných stromů začínáte, fíkovníky mohou být vaší nejlepší volbou. Rostou rychle, snášejí teplo i chlad, dobře odolávají chorobám a nevyžadují řez. Navíc i malé fíkovníky v květináčích plodí plnohodnotné plody. Odrůda Brown Turkey je oblíbená pro svou spolehlivou mrazuvzdornost.

Slivoně

Slivoň

Slivoně se také snadno pěstují, není třeba je příliš stříhat, ačkoli jim nedělá dobře příliš velký mráz nebo vítr. Největším problémem těchto stromů je, že mají tendenci k přemnožení, což vyžaduje, abyste prořezávali větve a plody - jinak přestanou plodit úplně. Švestka renklóda je odolná odrůda, která je ideální pro začínající pěstitele stromků.

Třešně

Třešeň

Další relativně bezbolestná volba pro začínající zahradníky, třešně nepotřebují téměř žádný řez a bývají bez chorob. Rády však hodně pijí, takže mohou potřebovat dodatečnou zálivku a mulčování, které zachytí vláhu. Na jaře se vám odmění krásnými květy a v létě jedlými plody. Jen se ujistěte, že vybíráte odrůdu, které skutečně plodí a není čistě okrasná.

Broskvoně a meruňky

Brosvoň

Broskvoně a meruňky se s oblibou pěstují doma, protože čerstvě utržené verze ovoce jsou mnohem lepší než skladované, přepravované a případně potlučené na trhu. Tyto stromy vyžadují pečlivý řez a dobrou drenáž a květy jsou citlivé na mráz, takže strom by měl být chráněn nebo přenesen dovnitř během časného jara.

Hrušně

Hrušeň s hruškama

Existuje mnoho odrůd hrušní; vyberte si takovou, která přežije ve vaší pěstitelské zóně. Asijské hrušně bývají odolnější a odolnější vůči většině chorob (běžnou výjimkou je šedá skvrnitost), i když některým evropským druhům, jako je například Kieffer, se obecně daří dobře. Mějte na paměti, že hrušně vyžadují každoroční řez a špatně snášejí přesazování.

Jabloně, pomerančovníky a citroníky jsou také oblíbenou volbou pro domácí zahrádkáře, ale jejich pěstování může být náročnější. Pokud hledáte snadno pěstovatelné ovocné stromy, držte se výše uvedených návrhů.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram