logo panemzahrady

15 snadno pěstovatelných sukulentů pro začátečníky

Doba čtení 12 minuty

Chcete si doma vypěstovat sukulenty? Tyto rostliny se hodí jak do interiéru, tak do exteriéru. Dokážou oživit atmosféru vašeho domova po celý rok a vyžadují nejméně pozornosti.

Sukulenty jsou skupinou rostlin, které jsou uzpůsobeny k ukládání vody ve svých tkáních. Tyto rostliny pocházejí ze suchých oblastí a pouští a díky těmto adaptacím je jejich pěstování velmi snadné. Vyžadují pouze správné množství světla, vody a dobře propustné půdy.
V tomto příspěvku vás budu informovat o několika snadno pěstovatelných sukulentech, které mohou pěstovat i začátečníci. Čtěte dále a zjistěte, jaké to jsou a které sukulentní rostliny jsou ideální volbou pro vaši domácnost.

Havortie

Sukulent havortie

Havortie získala název zebra podle bílého zbarvení na listech rostliny. Je to jedna z nejsnáze pěstovatelných sukulentů, protože může růst v různých podmínkách.

Tato rostlina může růst v podmínkách s nízkým osvětlením a její kořeny mohou přijímat více vlhkosti než ostatní. Z tohoto důvodu je ideální volbou pro pěstování v interiéru.

Pokud pěstujete havortii , musíte omezit dobu vystavení světlu na šest hodin, přílišné vystavení světlu může ovlivnit citlivé listy tím, že na koncích uschnou.

Rostlinu musíte také správně zalévat, protože příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů a příliš málo vody způsobí opadávání listů. Rostlinu musíte zalévat, když je půda vyprahlá.

Při zalévání nalévejte vodu tak dlouho, dokud nebude odkapávat odtokovými otvory na dně nádoby. Vylijte také vodu, která zůstala v nádobě. Nezapomeňte rostlinu chránit před mrazem a zmrznutím.
Jednou z výhod pěstování této rostliny v domácnosti je, že není toxická pro domácí zvířata a děti. Je také odolná vůči škůdcům a vyžaduje nejméně pozornosti.

Celý článek jak pěstovat havortii najdete zde

Aloe Vera

rostlina aloe vera

Aloe vera patří mezi nejpěstovanější sukulenty. Kromě toho, že se o ni snadno pečuje, se aloe používá k léčebným účelům, například k ošetření kůže, při žaludečních potížích a drobných popáleninách. Existují různé druhy aloe s různými strukturami a vzory listů.

Menší druhy rostlin můžete pěstovat ve skupině, čímž vytvoříte krásnou expozici, přičemž většina druhů dorůstá do maximální výšky 3 stop.
Pokud pěstujete sukulenty, pěstujte je v dobře propustné půdě se správným odvodňovacím systémem. Příliš mnoho vody může rostlinu zahubit.

Rostlina také vyžaduje plné denní slunce, proto je třeba ji umístit na místa s dostatečným přístupem světla.

Nejlepší by bylo, kdybyste před zaléváním rostliny nechali půdu zcela vyschnout. Půdu zalévejte tak dlouho, dokud se nevysuší ode dna, a vylijte veškerou vodu, která v nádobě stagnuje.

Pokud chcete, můžete rostlinu přihnojit; jednou ročně použijte hnojiva s vysokým obsahem fosforu.
Existují různé druhy, které můžete pěstovat, a patří mezi ně aloe bílá blesková, aloe mladistvá, aloe krajková, aloe průtoková, aloe popínavá a aloe vera.

Celý článek jak na aloe vera najdete zde

Dužnatka | Echevérie

Dužnatka

Péče o sukulenty dužnatky je velmi snadná. Vyžaduje minimální pozornost a může růst v květináčích i na zahradě.

Tlusté sukulentní listy rostliny tvoří růžice kolem stonku. Dorůstá do výšky 30 cm.

Stejně jako u ostatních sukulentů byste měli před zaléváním nechat půdu zcela vyschnout. Pokud rostlinu přelijete, zjistíte, že u ní dochází k hnilobě kořenů a měkké hnilobě na listech.

Chcete-li dužnatku zasadit, stačí odříznout list a položit jej na povrch půdy. Po několika týdnech list zapustí do půdy několik kořenů a vyklíčí nová růžice listů. Poté se mateřský list rozpadne a uschne.


Pomohlo by, kdybyste sukulenty vždy sázeli do dobře propustné půdy, abyste předešli problémům se zadržováním vody, které způsobuje jejich hnilobu. Dužnatky dobře rostou, pokud jsou vystaveny dostatku slunečního světla; daří se jim však i v chladném a horkém počasí.

Celý článek jak pěstovat dužnatku najdete zde.

Kaktusy

Kaktus

Kaktus je jednou z nejběžnějších pouštních rostlin a jeho pěstování je poměrně snadné. Je také méně odolný vůči škůdcům a chorobám. Rostlina pěstuje trny, kvůli kterým není vhodná do interiéru, zejména k dětem.

Celkově lze kaktusy pěstovat v interiéru i exteriéru, protože vytvářejí krásné expozice. Kaktus je také netoxický a jedinou vaší obavou by mohly být trny.

Rostlina vyžaduje maximální vystavení slunečnímu záření a stejně jako ostatní sukulenty ji musíte zasadit do dobře propustné půdy a zalévat, když je půda vyprahlá. Důležité je také nenechávat rostlinu v kaluži vody.

Netřesk | Sempervivum

Netřesk

Existují různé odrůdy netřesku, které se snadno pěstují i pro začátečníky. Tyto rostliny také nejsou jedovaté a nemusíte se obávat, že by je váš domácí mazlíček nebo dítě pozřelo.

Další výhodou pěstování netřesku je, že snášejí extrémní teploty a přežijí mrazivé zimy o teplotě -26° C i horká léta. Rostliny můžete pěstovat venku v polostínu i v interiéru v nádobách.

Její listy tvoří trsy růžic spojených krátkými stonky. Vytváří mnoho odnoží, které můžete použít k množení, kdekoli budete chtít.

Tato rostlina vyžaduje minimální pozornost, roste volně při zanedbání péče a můžete ji pěstovat kdekoli.

Agáve

Agave

Agáve má velké listy s ostrou špičkou. Velikost rostliny závisí na odrůdě. Velké odrůdy dorůstají až deseti stop, malé odrůdy mohou růst v misce. Některé odrůdy jsou mrazuvzdorné, zatímco jiné jsou měkké.

Agáve trvá několik let, než dospěje. A po dozrání rostlina vytvoří dlouhý stonek nesoucí květ. Jakmile semena dozrají, rostlina odumírá.

Při pěstování této rostliny mějte na paměti, že rostlinná šťáva je pro člověka i zvířata jedovatá.

Rostlina roste v písčitých nebo dobře propustných půdách, vyžaduje plné slunce a může růst i v polostínu.

Celý článek jak pěstovat agáve najdete zde.

Tlustice | Crassula

Sukulent tlustice

Tlustice je jednou z nejsnadněji pěstovatelných rostlin. Existují různé druhy tlustic.

Rostlina se pěstuje množením odnožemi a listovými řízky.

Vyžaduje také méně častou zálivku, více v létě, kdy rostlina usíná. Měli byste si však dát pozor na přemokření rostliny, protože by mohlo vést k hnilobě kořenů.

Lidé si tlustici oblíbili pro její odolnost a snadný růst. Rostlina téměř neumírá, ani když je zanedbávána.

Rostlinu můžete pěstovat v polostínu. A pokud ji pěstujete v interiéru, musíte jí umožnit přístup k rannímu slunci a odpoledne do stínu.

Při pěstování v interiéru je rostlina náchylná k napadení škůdci, jako jsou mšice, pavouci a mouční brouci.

Tchýnin jazyk | Dracaena

Tchýnin jazyk

Je známá také pod názvem Sansevieria. Patří také mezi snadno pěstovatelné rostliny. Vyžaduje však málo vláhy a přemokření může vést k hnilobě kořenů.

Rostlinu můžete pěstovat na přímém světle, v polostínu a také ve stinných koutech domu.

Na rozdíl od většiny sukulentů je tchýnin jazyk rychle-rostoucí a můžete ho dělit, odebírat části s listy a kořeny a množit je do nových rostlin.

Kolopejka | Kalanchoe

Kolopejka

Kolopejka je krásná kvetoucí rostlina, kterou lze pěstovat v interiéru i exteriéru. Při správné péči může kolopejka poskytovat měsíce barevných květů.

Rostlinu byste měli pěstovat na místě s dostatkem světla a dobře propustnou půdou.

Vyvarujte se přelévání rostliny a zalévejte ji pouze tehdy, když je půda vyprahlá, aniž by došlo k přemokření listů. Zbavte se uschlých nebo vadnoucích listů, abyste uvolnili místo pro nový růst.

Faukárie

Tato rostlina je běžně známá jako tygří čelisti. Název si vypůjčila od svých ostrých trnů připomínajících tygří čelisti. Rostlina je vhodná pro pěstování v květináči v interiéru i exteriéru a má efektní listy.

Její sukulentní listy rostou v hvězdicovitých růžicích a nejlépe se jí daří na slunném a suchém místě. Dokáže však přežít i chladné zimy.

Gastárie

Rostlina roste nejlépe na jasném světle bez vystavení prudkému slunci. Stejně jako ostatní sukulenty byste se měli vyvarovat přemokření rostliny a při vyprahlé půdě jí dodávat jen tolik vody, aby byla vlhká. Aby rostlina dobře prospívala, měla by být půda také dobře odvodněná.

Při pěstování gasterií venku je nejlepší zajistit jim odpolední stín nebo částečně zastíněná místa. Rostlina snese horké léto s dostatečnou cirkulací vzduchu.

Rozchodník | Sedum

Rozchodník

Existují dvě odrůdy rozchodníků, trsnaté a plazivé. Vyžaduje slunečné počasí a dobře propustnou půdu, aby kvetl a vytvářel krásné růžové vínové květy. Plazivou odrůdu můžete pěstovat na skalce.

Plazivá odrůda může dobře růst i ve stínu. Trsnaté rostliny však ke svému kvetení vyžadují plné slunce a dorůstají do výšky až tří metrů.

Rozchodník opičí ocásek

Rozhodník opičí ocásek

Rostlina je známá také pod názvem opičí ocásek a je poměrně efektní. Rostlina pochází z Mexika a je oblíbená pro svůj vzhled spolu s tolerancí k různým podmínkám.

Můžete ji vysadit do různých půd, ať už v interiéru, nebo venku, a nemusíte se obávat napadení škůdci.

Je také vhodná pro domácnost, protože není toxická.

Adromischus

Jedná se o další snadno pěstovatelný sukulent, který dobře snáší chlad. Musíte se však vyvarovat zalévání rostliny v zimě a udržovat rostlinu v dobrém krytu.

Stejně jako u jiných sukulentů může přemokření a stagnace vody vést k hnilobě kořenů.

Aeonium

Aeonium

Je známý také jako Aeonium Kiwi nebo Kiwi Aeonium. Dobře roste jako hrnková rostlina a svými krásnými trojbarevnými listy doplňuje výzdobu interiéru.

Vyžaduje dobře propustnou půdu a neocení posezení ve vodě. Oproti většině sukulentů ji však můžete zalévat častěji.

Rostlina prochází klidovou fází, kdy v létě při příliš horkém počasí zastíní všechny listy.

Pár slov na závěr

Většina sukulentů se snadno pěstuje v interiéru i exteriéru. Jak jsme viděli u všech 15 snadno pěstovatelných sukulentů výše, nedělá jim dobře, když jsou přelévané. Tyto rostliny oživí váš interiér i exteriér a pomohou tím, že osvěží vzduch kolem vás.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram