logo panemzahrady

Jak pěstovat a pečovat o rostliny tlustice / crasulle

Doba čtení 11 minuty

Sukulentní rostliny se staly tak oblíbenými, protože jsou nenáročné na údržbu a nabízejí rozmanité tvary a textury, a to jak v zahradách, tak v interiérech. Tlustice je rozmanitá a rozsáhlý rod sukulentních rostlin, který čítá celkem asi 350 druhů, ale pravděpodobně nejznámější z této skupiny je smaragdově zelená nefritová rostlina - mnozí ji znají jako pokojovou rostlinu, ale venku v teplém podnebí roste ve skutečnosti do keře.

Rostliny rodu Crassula se vyskytují od letniček přes trvalky, byliny nebo dřeviny, půdopokryvné rostliny, keře až po malé stromy. Mnoho druhů je malých, včetně některých miniatur a plazivých půdních krytin. Téměř všechny rostliny rodu Crassula rostou pomalu a vytrvale a při pěstování v interiéru je lze ošetřovat a pečovat o ně po celý rok. Rostliny rodu Crassula mohou být toxické pro domácí zvířata.

Crasula

Péče o tlustici

Většina rostlin Crassula pěstovaných jako pokojové rostliny pochází z východního cípu Jihoafrické republiky. Pokud máte vhodné klimatické podmínky, vypadají tyto rostliny na zahradě úžasně, ale všechny vypadají stejně dobře i v interiéru.

Vzhledem k nízké potřebě vody jsou nefritové rostliny a další druhy Crassula ideální pro lidi, kteří mají tendenci své rostliny zanedbávat. Je těžké je zahubit a snadno se množí z řízků. Dokonce i jediný list, který z rostliny spadne, často zakoření ve směsi pro květináče. Rostlinu však nezanedbávejte úplně - stále potřebuje vodu.

Tlustice může být citlivá na teplotu. Pokud je rostlinám příliš horko, usínají a opadávají jim spodní listy. Pokud je příliš chladno, rostliny nerostou ani neprospívají. Jinak mají tendenci dobře snášet zanedbávání. U všech druhů můžete rostliny agresivně seříznout, kdykoli začnou být opadavé nebo nohaté.

Světlo

Většina rostlin rodu Crassula potřebuje v nejteplejší části léta trochu stínu, ale k dosažení nejzářivější barvy vyžadují jasné světlo. Při pěstování venku je ideální stanoviště s dopoledním sluncem a odpoledním stínem (při celodenním umístění na plném slunci by se listy mohly spálit). Při pěstování v interiéru umístěte rostliny na místo, kam dopadá jasné nepřímé světlo po celý den, nebo na přímé slunce po dobu šesti hodin denně. Ideální je okno orientované na jih.

Půda

Tlustice potřebují velmi dobře propustnou půdu, nejlépe se jim bude dařit v písčité, kamenité směsi určené speciálně pro sukulenty. Dávají přednost neutrální až mírně kyselé půdě, ale i extrémní hodnoty pH rostlinu málokdy zahubí. Rostliny rodu Crassula špatně reagují na bažinaté a mokré půdy, protože jejich kořeny mohou snadno uhnívat.

Voda

Obecně platí, že sukulentní rostliny dávají přednost řídké zálivce. Chcete-li se vyhnout přemokření, rostlinu namočte, nechte ji zcela vyschnout a před dalším zaléváním počkejte, až půda vyschne.

V chladnějších měsících můžete zálivku omezit, protože kořeny mohou ve studené a vlhké půdě uhnívat. Tlustice začínají aktivně růst na jaře, proto sledujte mírně zvýšenou potřebu zálivky. Při pěstování v interiéru je třeba od pozdního podzimu do zimy minimalizovat zálivku, protože rostliny v tomto období částečně usínají.

Teplota a vlhkost

Některé druhy snesou mírné mrazy, ale teploty pod 0 stupňů mohou být dostatečné k jejich usmrcení. Nefritovníky a další druhy rodu Crassula dávají přednost nízké vlhkosti vzduchu, ale dobře přežívají i ve velmi vlhkém podnebí.

Hnojivo

Tlustici krmte střídmě. Můžete jim dát trochu organického hnojiva, na jehož etiketě je uvedeno, že je vhodné pro sukulenty. Hnojte je v polovině jara, když začnou aktivně růst, ale další přihnojování není nutné.

tlustice

Druhy Crassula

Existuje tolik druhů a kultivarů tlustic, že se z vás může stát sběratel. Kromě standardních kultivarů nefritovníku (Crassula ovata) zde najdete několik dalších, které vás mohou zaujmout:

Crassula 'Morgan's beauty': Tento hybridní kultivar má stříbrné listy poprášené bílou barvou a krásné růžové pozdně jarní květy. Dorůstá výšky asi 4 cm.
Crassula erosula 'Campfire': Tato odrůda má dlouze větvené limetkové listy, které se v zimě zbarvují do červena. Je to trsovitá rostlina, která dorůstá výšky asi 4 až 8 palců a rozrůstá se až do šířky 2 stop.
Crassula pellucida variegata : Tato rostlina vykazuje splývavou hmotu srdčitých listů zbarvených do růžové, zelené a krémově žluté barvy.
Crassula perforata: Tato rostlina, známá také jako Crassula stohovaná, má listy, které obtáčejí centrální stonek, což jí dalo běžný název šňůra knoflíků.
Množení rostlin Crassula
Tlustice se obvykle množí z listových nebo stonkových řízků, což může být mnohem snazší než pěstování nových rostlin ze semen. Možná budete chtít rozmnožit například několik dalších rostlin jadeitu pro štěstí a řízky budou určitě nejrychlejším způsobem, jak toho dosáhnout. Založení nové rostliny je stejně snadné jako odebrání listu. Proveďte následující kroky k získání řízků.

Množení pomocí listových řízků:

 1. Odstraňte list ze zdravé rostliny jadeitu.
 2. Položte list na několik dní na teplé místo v místnosti (na papírovou utěrku nebo talíř) a nechte týden na místě řezu vytvořit kalus. Kalus je důležitý pro zakořenění listu a prevenci hniloby.
 3. Zrohovatělý konec listu poprašte zakořeňovacím hormonem (tento krok není povinný).
 4. Zapíchněte zrohovatělý konec listu do malého květináče naplněného mírně vlhkou směsí. Již nezalévejte.
 5. Květináč umístěte na teplé, světlé (ale ne nepřímo osvětlené) místo.
 6. Po týdnu nebo dvou list vyraší kořeny. (Při zakořeňování se list může mírně scvrknout, ale to je normální.)
 7. Řez listu nyní jemně zalévejte (kapkami vody). Někteří zahradníci používají k opatrnému zalévání kropítko nebo kapátko. Chcete však dostat do půdy dostatek vody, aniž byste narušili kořeny. Mezi zaléváním nechte půdu vyschnout.
 8. Jakmile kořeny dobře zapustí kořeny (jemným zataháním za řízek zjistíte, jak hluboko kořeny sahají), zasaďte jej ve vhodnou dobu do trvalého květináče nebo na vhodné místo v zahradě.

Množení pomocí stonkového řízku:

 1. Odřízněte stonek ze zdravé rostliny. Řízek by měl být asi 3 cm dlouhý a mít alespoň dva páry listů.
 2. Stonek uchovávejte několik dní na teplém místě (na papírových utěrkách nebo na talíři), dokud se na místě řezu nevytvoří kalus, který pomáhá zakořenění a zabraňuje hnilobě.
 3. Spodní konec řízku ponořte do zakořeňovacího hormonu (tento krok není povinný).
 4. Naplňte malý květináč dobře propustnou směsí pro květináče, která je mírně vlhká, ale ne mokrá.
 5. Umístěte stonek vzpřímeně do zeminy; pomozte mu stát na vlastních nohou pomocí párátek nebo kamínků.
 6. Květináč postavte na teplé, světlé (ale ne nepřímo osvětlené) místo. Nezalévejte.
 7. Počkejte týden nebo dva, dokud řízek nevysílá kořeny do směsi pro květináče.
 8. Jemně za řízek zatáhněte, abyste zkontrolovali, zda zakořenil. Po zakořenění zalévejte hloubkově, ale jemně, aby se citlivé kořeny neporušily.
 9. Mezi zaléváním nechte půdu vyschnout a chraňte ji před přímým slunečním světlem, dokud nebude řízek připraven k zasazení do trvalého květináče nebo k umístění na zahradě ve správný čas.
green plant on gray pot

Přesazování a pěstování tlustice

S oživením pěstování sukulentů v nádobách jsou stále dostupnější menší druhy tlustic, které se díky svému snadnému pěstování vyplatí poznat. Jsou to ideální kontejnerové rostliny - nenáročné na údržbu, stálezelené a poutavé.

Pro rostliny zvolte středně velký keramický květináč nebo pevnou plastovou nádobu, nádoby však musí mít výborné drenážní otvory, aby půda a kořeny nebyly přemokřené. Vyberte zeminu pro sukulenty, která má sypkou, zrnitou strukturu, rovnoměrně a důkladně odvádí vodu a nehrudkuje.

Běžní škůdci

I když se konkrétní škůdci a choroby mohou u jednotlivých druhů lišit, většina rostlin rodu Crassula se setkává s problémy s mšicemi, pavouky, moučnými brouky a dalšími běžnými škůdci - zejména při pěstování v interiéru.2 Tyto problémy se nejlépe řeší pomocí nechemického ošetření, například neemovým olejem nebo jinými zahradnickými oleji.

Často kladené otázky

Jak dlouho může tlustice žít?

Životnost sukulentů, včetně rostlin rodu Crassula, je velmi různá, od 20 let až po více než 100 let. Pokud se o rostlinu Crassula budete starat, budete se z ní těšit velmi dlouho.

Jak zjistím, jakou tlustici mám?

Tlustice mají obvykle symetricky poskládané dužnaté listy. Nejjednodušší způsob, jak zjistit, jaký typ rostliny Crassula máte, je podívat se na tvar a vzor listů a přesně určit, o jaký typ se jedná.

Jaký je rozdíl mezi Crassula Ovata Hobbit a Glum?

Tyto dvě rostliny se od sebe zcela liší, přestože jejich trubkovité listy vypadají stejně a obě jsou původními rostlinami v Jižní Africe. Jediný rozdíl je v tom, kdy kvetou. Hobit kvete v létě, Glum kvete na podzim/zimu.

Chcete se podívat na další snadno pěstovatelné sukulenty? Tak si přečtěte náš článek 15 snadno pěstovatelných sukulentů.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram