logo panemzahrady

Vějířovka – nejkrásnější letnička

Doba čtení 3 minuty

Zima nám pomalu klepe na dveře a do léta si ještě musíme chvíli počkat. Proč se ale už teď neporozhlédnout po nových květinách, které by nám v létě mohly dělat radost? Jednou z nich je třeba vějířovka. Nenáročná rostlina ideální do truhlíků a květináčů. Co je ale vlastně zač, jaká jsou její specifika, a kam se hodí?

Základy vějířovky

Vějířovka, latinsky Scaevola, pochází z Austrálie. Setkat se můžeme až se sto druhy. S vějířovkami se setkáme v podobě bylin, keřů, ale i stromků. V naše prostředí se s nimi setkáme, prakticky výhradně, jako s převislou bylinou. Je nenáročná a perfektně se hodí na balkóny na zpříjemnění letních posezení. Nejvíce se jí daří v truhlíkách, květináčích a závěsných nádobách. Převislé výhonky dorůstají až jednoho metru, takže se jedná opravdu o efektní rostlinu.

Typické barvy pro tuhle rostlinu jsou bílá, modrá, růžová a fialová. Květy připomínají vějířky a můžete se na ně těšit od června do srpna. Mají schopnost samočištění, takže se vůbec nemusíte zaobírat odkvetlými kvítky. Díky tomu je značně bezúdržbová. Květy navíc i voní, takže vám provoní pergolu či balkón. Ideální doba pro výsadbu je v druhé polovině května.

Jak je to s dlouhověkostí a množením vějířovek?

Jedná se o jednoletou rostlinu, což znamená, že ji v jednom roce zasadíte, vykvete vám a ve stejném roce ji zase zlikvidujete. Můžete se pokusit rostlinu namnožit, ale raději se připravte na to, že to pravděpodobně nevyjde. Pokud jste však odvážní a nevzdáváte se jen tak snadno, můžete si zkusit namnožit rostlinu řízkováním. Řízkování jsme se věnovali v jednom z předchozích článků. Když už se vám podaří ji namnožit, budete ji pravděpodobně chtít i přezimovat. Na to je ideálním prostředím světlé a chladné stanoviště (cca 10 °C) a mírná zálivka (zhruba 2x do měsíce). Výhonky se doporučuje zkrátit na 10 cm.

A jak rostlinu pěstovat? Tak na to se podíváme zase příště…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram