logo panemzahrady

Zaštipování vějířovky a její pěstování

Doba čtení 3 minuty

Vějířovka je krásná rostlina, která se perfektně hodí do závěsných nádob. Květy tvoří efektní vějířky a krásně voní. Více jsme si o ní pověděli již v předchozím článku. Jak ji ale pěstovat, aby vám dělala radost co nejdéle a rozrostla se vám do požadovaných rozměrů a jak na zaštipování vějířovky?

Stanoviště a zálivka

Volte ideálně slunné místo nebo maximálně polostín. Vějířovka má totiž ráda teploty okolo dvaceti stupňů. Z tohoto důvodu je také vhodné vysazovat ji ven nejdříve v druhé polovině května, jinak byste riskovali, že vám umře chladem. Naopak co se vedra týká, tak se jedná o odolnou rostlinu. Díky jejím listům snese velmi dobře i krátkodobé sucho, nicméně s pravidelnou zálivkou se jí bude dařit lépe. Zalévejte lehce jednou denně. Dávejte si však pozor, ať není rostlina přemokřená, to by dobrotu nedělalo.

Substrát a hnojení vějířovek

Pro vějířovky volte propustný substrát s dostatkem živin a humusu. Jak jsme již zmiňovali, tyhle rostliny nemají rády přemokření, proto do truhlíků umístěte drenážní vrstvu, která zajistí odtok vody. Hnojte tekutými hnojivy pro balkónové rostliny zhruba 3x do měsíce. Díky tomu, že se vějířovky při správné péči docela dost rozrostou, tak stačí do půl metrového truhlíku vysadit asi tři rostlinky. Odkvetlé květy odstraňovat nemusíte, mají totiž schopnost samočištění.

Zaštipování vějířovky

Zaštipování je zahradnická metoda údržby rostlin, díky které můžete do určité míry ovlivnit tvar, výšku a růst rostlin. Jde vlastně o jednoduché zastřihávání mladých výhonků. Velmi často se tato metoda používá například u rajčat. Rostlina se díky zaštipování bohatěji větví a vy se můžete těšit na více květů. Zpravidla platí, že z jedné zaštíple větvičky, vyrostou dvě další. Není to nic náročného, pojďme na to.

Vějířovky mívají větvičky malé, postačí vám proto ostré nůžky. Ideální čas na první zaštipování je ještě před tím, než začne kvést. Výhonek větvičky odštípněte těsně nad spojem dvou větviček, které rostou naproti sobě. Zaštipovat můžete za sezónu několikrát. Ze šikmě odříznutého výhonku si můžete zkusit vyrobit řízek a vypěstovat si novou rostlinku. U vějířovky to však není příliš lukrativní, protože se jedná o jednoletou rostlinu a na podzim bohužel stejně končí ve většině případů v popelnici.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram