logo panemzahrady

Jak pěstovat bobkovišeň

Doba čtení 3 minuty

Okrasné bobkovišně jsou oblíbenou stálicí českých zahrad. Vytvoříte s nimi romantická, stálezelená zákoutí a skvěle se budou vyjímat i v živých plotech. Pojďme se mrknout na pár tipů, se kterými vám půjde pěstování jako na drátkách.

bobkovišeň

Kam s ní?

Bobkovišně vysazujeme v průběhu jara do propustné, mírně kyselé půdy. Čemu je naopak dobré se vyhnout, je přemokřená a vápenitá zem. Těmto stálezeleným listnáčům se v ní příliš nedaří a jejich sytě zelené listy by vám rychle zežloutly.

Na slunce, či do stínu?

Bobkovišně jsou pořádnými otužilci a snesou i větší mrazy. Pozor ovšem na zimní sluníčko – pokud keř zasadíte do těžší půdy, může mu hrozit popálení listů. Jestliže ale bobkovišni zvládnete zajistit propustnou a na živiny bohatou půdu, slunné místo jí bude naopak prospívat.

Oáza soukromí

Pokud máte v plánu vypěstovat si bobkovišňový živý plot, doporučujeme zasadit zhruba 2–3 sazenice na metr a poté keře zahrnout mulčem, aby vám nevymrzly. Mimochodem – v případě, že se vám nechce čekat, než se váš nový plot rozroste, můžete si objednat i předpěstované keře. Fajn zlepšovák pro všechny nedočkavé pěstitele.

Celoroční radost

Zatímco bude vaše zahrádka ke konci roku odkvétat, bobkovišeň vám bude dělat radost nehledě na sezónu. Na jaře ji zdobí hrozny drobných bílých květů, během podzimu si její listy zachovávají stálezelenou barvu a úplně nový šmrnc pak získává v zimních měsících pod vrstvou sněhové krusty.

Pozor na plody

Bobkovišeň je sice krásná a péči o ní zvládne i zahrádkář-začátečník, někdy vám ale může pěkně zavařit. Její plody jsou pro lidi jedovaté, a proto se doporučuje ji nevysazovat ke keřům plodícím jedlé ovoce.

Nejoblíbenější mezi bobkovišněmi

K nejžádanějším kultivarům bobkovišní patří portugalský vavřín. Dobře se mu daří v kyselejší, dobře propustné půdě, ve které má pak ideální podmínky pro vytvoření dlouhých, romanticky svěšených větví i listů. Čeští zahrádkáři si ho navíc oblíbili i proto, že je do našich podnebných podmínek jako dělaný a po většinu času nevyžaduje příliš péče.

A jaké jsou vaše tipy pro pěstování bobkovišní? Máte nějaké osvědčené zlepšováky?


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram