logo panemzahrady

Živé ploty pro soukromí i ochranu

Doba čtení 5 minuty

Ať už si vychutnáváte sklenku vína, odpočíváte na lehátku na trávníku nebo grilujete s přáteli, nechcete, aby vás viděli lidé na ulici nebo sousedé ze zahrady. Je příjemné mít oddělené zahrady nebo zahradu od ulice.

Kamenný plot, betonový plot nebo dokonce dřevěný plot. Ty ale často nepůsobí totiž vůbec útulně. Naproti tomu rostlinný živý plot dodá vaší zahradě útulný a hřejivý pocit. A navíc dodá vaší zahradě barvu. Věřte tomu nebo ne, ale ve většině případů ušetříte peníze. Živý plot poskytuje soukromí, ale také ochranu.

Jak si skutečně užít soukromí díky živému plotu

Není nic otravnějšího než soused, který vás neustále pozoruje, když odpočíváte na zahradě. A co teprve lidé, kteří vám do zahrady nakukují z chodníku? Pravděpodobně nemáte mnoho volného času, takže když jste doma, chcete si čas, který máte pro sebe a svou rodinu, opravdu užít.

Je na čase se ujistit, že máte mezi zahradou nebo chodníkem dobrou přepážku. Existuje celá řada živých plotů, které jsou skvělé pro zajištění soukromí. Tyto živé ploty rostou rychle a jsou hustě rozvětvené. Takže ne, mezi rostliny nebude v dohledné době nikdo strkat hlavu. Díky bohu!

Níže najdete několik rostlin živých plotů, které všechny tvoří hustý živý plot:

Túje

Túje

Túje neboli thuja je velmi oblíbená rostlina, kterou lze najít na mnoha místech; opravdu po celém světě. Je velmi vhodná k vytvoření hustého živého plotu, abyste se necítili špehováni. Túje rychle rostou, a proto poskytují dokonale hustý živý plot.

Tis

Tis

Tis, je dekorativní stálezelená rostlina pro živý plot, kterou můžete bez obav vysadit na zahradě. Vypadá krásně, svými červenými bobulemi láká ptáky a navíc zajistí hustý živý plot, přes který nikdo neprohlédne. Máte (vnoučata) nebo domácího mazlíčka? Pak mějte na paměti, že rostlina je jedovatá.

Vavřín

Vavřín

Vavřín, je k dispozici v mnoha odrůdách. Společné mají to, že mají (velké) lesklé listy a že poskytují soukromí, protože živý plot se stává velmi hustým. Vavřín kavkazský (Laurel Caucasica), vavřín novitský (Laurel Novita), vavřín rotundifolský (Laurel Rotundifolia), vavřín genolský (Laurel Genolia), vavřín etnský (Laurel Etna) a vavřín portugalský (Laurel Portuguese) jsou vhodné pro vysoký, hustý živý plot, který nabízí spoustu soukromí.

Blýskalka

Červené listy blýskalky, známé také pod názvem blýskavka, dělají tuto rostlinu velmi atraktivní. Stonek je také velmi zvláštní svou jasně červenou barvou. A ano, tyto rostliny také tvoří hustý živý plot. Nemáte tak téměř žádnou šanci, že by vás někdo zvědavě pozoroval.

Cypřišek

Cypřiš

Na živý plot z cypřišů neboli Chamaecyparis je krásný pohled a navíc - hádáte správně - dohromady tvoří hustý živý plot. Nebudete zklamáni, pokud živý plot z těchto cypřišů vysadíte mezi svou zahradu a zahradu souseda nebo mezi svou zahradu a ulici. Užijte si soukromí ve volném dni nebo večer.

Cesmína

Cesmína

Cesmína neboli Ilex má ostnité listy. Tvoří hustý živý plot, a tak vám nabízí soukromí, jistě zajistí, že do vaší zahrady nenakoukne žádný nezvaný host. Ti budou spíše hledat zahradu, do které se jim bude lépe vstupovat, protože projít živým plotem je poměrně bolestivé. A když to vezmete z opačné strany, je také příjemné, že se vám neztratí například (vnoučata) nebo pes, nebo že je budete muset hledat u sousedů na zahradě. Ostré ostny udrží psy a děti na vaší zahradě. Jen se samozřejmě ujistěte, že nemohou utéct jiným způsobem.

Každý má jiný vkus na rostliny

Chuť se nedá zohlednit. To platí i pro rostliny živého plotu. Jak vidíte, nabídka je pestrá. Různé barvy, výšky, styly růstu a některé dokonce vytvářejí květy v určitém ročním období. Porovnejte vzhled a další charakteristiky a vlastnosti rostlin pro živé ploty.

Můžete se také rozhodnout pro kombinaci rostlin živých plotů, které poskytují pohled - z hlediska barvy a tvaru listů - a zajišťují rozmanitost vaší zahrady.


Pokud se rozhodnete pro výsadbu nějakého živého plotu, podívejte se na 13 tipů pro jejich výsadbu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

magnifiercrossmenu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram